Jak urządzić altanę?
Altana to element architektury ogrodowej o szerokim zastosowaniu. Z jednej strony uzupełnia przestrzeń ogrodu, zdobiąc ją i dodając uroku, z drugiej za to zapewnia miejsce do błogiego wypoczynku oraz ochronę przed słońcem czy deszczem. Aby jednak wszystko ze sobą idealnie współgrało, aranżacja altany ogrodowej musi być dobrze przemyślana, ponadto dopasowana do elementów znajdujących się wokół. Jak urządzić altanę w środku i na zewnątrz? W tym artykule postaramy się przekazać kilka cennych wskazówek w tym zakresie.
Jak urządzić altanę ogrodową?
Urządzanie ogrodowej altany, choć na pozór może wydawać się proste i szybkie, tak naprawdę jest całkiem sporym przedsięwzięciem, do którego warto odpowiednio się przygotować. W pierwszej kolejności na pewno warto zrobić sobie plan, zgodnie z którym później będzie można podążać i skrupulatnie go realizować.
Dlatego zastanów się, jak urządzić altanę na działce, zwizualizuj sobie swój wymarzony projekt, a następnie wykonaj go w programie komputerowym. Dzięki temu stanie się on bardziej namacalny, a przy okazji już na tym etapie wychwycisz rozwiązania, które nie spełniają Twoich oczekiwań i będziesz mógł wprowadzać zmiany, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów, jak ma to miejsce w świecie rzeczywistym.
Jak urządzić altanę w środku?
Podczas projektowania wyglądu i wyposażenia altany dobrze jest ustalić główne jej przeznaczenie oraz obrać dominujący styl. Jeśli chodzi już o sam wybór dodatków, to warto mieć z tyłu głowy, że oprócz spełniania funkcji estetycznych muszą być odporne na działanie szkodliwych czynników, na które są narażone na zewnątrz. Chodzi tutaj oczywiście o promienie słoneczne, deszcz i ogólnie wilgoć oraz wiatr. Niektóre dodatki, choć piękne, zwyczajnie nie nadają się do tego, by trzymać je w altanie. Należy wybierać elementy przeznaczone do użytkowania na zewnątrz.
Najważniejsze w przypadku wyposażenia altanki oczywiście są meble. Wybór w tym zakresie jest praktycznie nieograniczony, dlatego nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem takich, które będą odpowiednie i przy okazji zmieszczą się w założonym budżecie.
Przy zakupie mebli do altany pamiętaj jedynie, że powinny być one wykonane z materiału odpornego na działanie czynników atmosferycznych. To samo musisz mieć na uwadze, wybierając ozdoby do altany. W tym aspekcie weź koniecznie pod uwagę, czy Twoja altana jest zamknięta, półotwarta czy otwarta. Najwięcej możliwości w zakresie wyboru daje oczywiście ta pierwsza, a najmniej ostatnia.
Czym obić ściany altany?
To, czy altana ogrodowa będzie mieć ściany, zależy wyłącznie od wizji i potrzeb osób, które będą z niej korzystać. Rzecz jasna można je wykonać i to z wielu materiałów, a ich charakter może być różny.
Jak urządzić altanę w ogrodzie i z czego zrobić jej ściany? Do wypełnienia przestrzeni między słupami altany można wykorzystać takie materiały jak:
- zwykłe deski,
- drewniane panele osłonowe,
- płoty osłonowe,
- płoty żaluzjowe,
- kratki drewniane,
- maty trzcinowe,
- zasłony.
Dobór materiału do wykonania ścian należy uzależnić przede wszystkim od stopnia szczelności i roli, jaką mają pełnić.
Z czego zrobić sufit w altance?
Jednym z popularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o sufit w altanie, są płyty OSB. To drewnopodobny produkt, cechujący się relatywnie niską ceną i wysoką trwałością. Płyty OSB są łatwe w obróbce i dobrze łączą się z materiałami wykończeniowymi. To jedna z najlepszych opcji w przypadku sufitów w altanach.
Jakie oświetlenie w altanie?
Ważnym elementem wystroju altany ogrodowej jest oświetlenie. Istnieje możliwość oświetlenia zarówno wnętrza, jak i fasady. Lampy na zewnątrz altany powinny być przeznaczone do użytku zewnętrznego. Z kolei lampy wewnętrzne można zastosować tylko wtedy, gdy altana jest zamknięta i szczelna, tak aby wilgoć nie dostała się do przewodów elektrycznych. Nie tylko o kwestię elektryki tutaj chodzi, ale też o to, że lampy wewnętrzne mogą nie wytrzymać niskich temperatur. Dlatego właśnie najlepszą opcją wydają się lampy wewnętrzne. Przy wyborze oświetlenia ważnym aspektem jest źródło zasilania.
Jakie kwiaty do altany?
Ozdabianie altany najlepiej rozpocząć od wyboru kwiatów. Można wybrać kwiaty pnące i obsadzić nimi drewniane kraty lub kwiaty wiszące, a doniczki zamontować na wyżej położonych deskach. Ukwiecić można też oczywiście podłogę, przy pomocy donic i wazonów z kwiatami, jak i obszar wokół altany, decydując się na rabaty kwiatowe. Możliwości w przypadku dekorowania altany kwiatami są praktycznie nieograniczone, tak samo, jak wybór kwiatów.
Jakie rośliny wokół altany?
Obsadzenie altany roślinami powinno być ściśle powiązane ze sposobem zagospodarowania działki. Znaczenie mają tutaj warunki panujące na zewnątrz (stopień zacienienia, rodzaj gleby), czy upodobania osób korzystających z altany. Dobrym wyborem mogą okazać się pnącza takie jak róże, winorośl owocowa i pachnąca, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, wisteria czy milion. Popularne jest też sadzenie wokół altany bluszczu pospolitego i hortensji pnącej.
Czy na altanę potrzebne jest zezwolenie?
Powiedzieliśmy już sobie, jak urządzić altanę ogrodową. Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestie formalne dotyczące samej budowy, a mianowicie tego, czy przy stawianiu altanki w ogrodzie wymagane jest zezwolenie. Budowa altanki ogrodowej – co musisz wiedzieć?
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2d i art. 30 ust.1 Ustawy – Prawo budowlane budowa altany ogrodowej nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jeżeli jest to obiekt wolnostojący i jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Dodatkowo łączna liczba takich obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.