Altanki ogrodowe – poradnik i inspiracje, co musisz wiedzieć przy wyborze?

Altanki ogrodowe – poradnik i inspiracje, co musisz wiedzieć przy wyborze?

Chcesz odpocząć w ogrodzie i poczytać książkę? Przychodzą znajomi na grilla? Nie masz miejsca na schowanie kosiarki czy innych narzędzi ogrodowych? Altana ogrodowa będzie świetnym miejscem na spędzenie wolnych chwil na łonie natury, pomoże także wydzielić strefę relaksu w Twoim ogrodzie. Może być także świetnym schowkiem na niezbędne rzeczy ogrodnika. Jesteś zdecydowany na altanę, ale nie wiesz co dalej? Przeczytaj nasz poradnik, a z pewnością wybierzesz altanę dobraną do Twoich potrzeb.

Projektowanie altany ogrodowej – pomysł na altanę

Materiał do budowy altany ogrodowej

Altana ogrodowa powinna być nie tylko ładna, funkcjonalna, ale także wytrzymała. Zmieniające się warunki atmosferyczne nie służą większości materiałów, więc warto zadbać, aby altana była wykonana z surowców najwyższej jakości. Najpopularniejszym wyborem większości użytkowników są altany drewniane. Drewno od tysiącleci jest znane jako doskonały materiał do budowy. W dzisiejszych czasach odpowiednio zaimpregnowane może wytrzymać wiele lat w niezmienionym stanie. Plusem jest też możliwość łatwej zmiany koloru drewna. Oleje, bejce czy farby pozwolą na dopasowanie odcienia do naszych oczekiwań. Altanę możemy pozostawić w naturalnym kolorze, ale też dopasować np. do koloru elewacji domu.

Biała altana drewniana
Altana biała drewniana Dama

Inną opcją są konstrukcje z metalowym stelażem często wyposażone w mocowania materiałowych daszków, moskitier czy zasłon. Metalowe altany zapewniają wizualną lekkość konstrukcji, łatwo dopasować je do aranżacji ogrodu stosując materiały w odpowiedniej kolorystyce. Jednak w przeciwieństwie do drewna szybciej się nagrzewają, a zasłony oraz materiałowe elementy mogą szybko się zniszczyć pod wpływem deszczu.

Jeśli zależy Ci na trwałości na lata postaw na altanę murowaną. Pamiętaj jednak, że jest to znacznie droższa inwestycja niż altana z drewna lub metalu. Co więcej, murowanie zajmie o wiele więcej czasu. Altanę z drewna za to możesz mieć gotową w przeciągu kilku godzin. Weź też pod uwagę, że jeśli za jakiś czas będziesz chciał przearanżować ogród murowanej altany nie jesteś w stanie przenieść w inne miejsce.

Pokrycie dachu altany

Równie ważną kwestią zaraz po konstrukcji ścianek altany jest jej pokrycie, które musi korespondować z całością. Na rynku mamy szereg możliwości wykończenia dachu, od taniej blachy, po nowoczesny poliwęglan. Najpopularniejszą opcją jest jednak tradycyjny gont bitumiczny, który ma bardzo dobry stosunek ceny do wytrzymałości. Jego położenie jest też proste i nie wymaga specjalnych narzędzi ani wzmacniania konstrukcji dachu. W przypadku użycia dachówki ceramicznej lub betonowej waga pokrycia będzie o wiele większa, tym samym należy zwiększyć nośność połaci dachu. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym wyglądzie możesz wykonać pokrycie z poliwęglanu, czyli przezroczystych płyt. Z pewnością pozwolą one na wspaniałe widoki i poczucie kontaktu z naturą, jednak w słoneczne dni mogą powodować znaczne nagrzewanie się wnętrza altany, będą także cięższe w utrzymaniu czystości. Nagrzewanie występuje także przy pokryciu blachą, która kusi swoją ceną, ale czy na pewno chcemy pod nią siedzieć w upalne lato?

 

Wielkość altany ogrodowej

Wybierając wielkość altany weź pod uwagę ile osób będzie ją na co dzień użytkować. Warto, aby zmieścił się w niej stół oraz miejsca do siedzenia dla domowników oraz zapas wolnej przestrzeni dla gości. Istotne jest także to, aby konstrukcję dopasować do wielkości ogrodu. Inną sprawą są przepisy, które mówią, że maksymalna powierzchnia altany to 35 m2 jeśli chcesz ją zbudować bez zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. W przypadku gdy potrzebujesz dodatkowego miejsca na przechowywanie np. kosiarki, łopaty lub grabi do powierzchni dolicz także miejsce na składzik. Altanę ogrodową możesz także rozbudować o wiatę np. na rowery, hulajnogi albo pojazd typu quad. Warto jednak przeanalizować czy miejsce na przechowywanie ma się znajdować blisko altany, która ma głównie służyć do relaksu. Przy większej powierzchni ogrodu można pokusić się o wykonanie dodatkowego domku narzędziowego.

Gdzie postawić altanę w ogrodzie?

Odpowiednie umiejscowienie altany to klucz do relaksu i odpoczynku. Zadbaj o to aby altana nie stała bezpośrednio przy granicy z głośnią drogą lub sąsiadami, za którymi nieszczególnie musisz przepadać. Warto umieścić ją w cichym, intymnym miejscu. Wtedy mamy gwarancję spokoju i ciszy dla siebie, ale też przy wieczornym grillu nie będziemy przeszkadzać postronnym osobom. Warto otoczyć altanę krzewami i rabatami, tworząc tym samym przytulny klimat. Altany o ażurowej konstrukcji świetnie sprawdzą się jako oparcie dla roślin pnących. Czy zerwanie świeżego winogrona pnącego się na wyciagnięcie ręki, gdy Ty wypoczywasz w altanie nie jest przyjemną wizją? W przypadku, gdy obok altany mają występować wyższe drzewa warto zastanowić się czy będziemy mieć dostęp do wyczyszczenia dachu z opadłych liści lub gałęzi. Niestety w przypadku silnych burz takie położenie może być też obarczone ryzykiem uszkodzeń. Oprócz roślinności koniecznie trzeba zwrócić uwagę na nasłonecznienie ogrodu, a także położenie zbiorników wodnych. Altana przy oczku wodnym może pięknie wyglądać, jednak chmary komarów nie będą sprzyjać wieczornemu relaksowi.

Altanki ogrodowe – rodzaje

Altana otwarta czy zamknięta?

Altana może mieć formę otwartą, czyli same podpory na rogach altany. Taką konstrukcję można otoczyć klimatycznymi zasłonami. Popularna jest forma półotwarta czyli ściany kończące się w połowie wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz cieszyć się widokiem i kontaktem z naturą, ale tym samym osłonić się od nadmiernego słońca albo deszczu. Znaleźć można także altany zamknięte z zabudowanymi ścianami często wykonanymi jako ażurowej technologii. Tym samym altana jest wciąż przewiewna ale w znacznej mierze ochroniona przed czynnikami atmosferycznymi. Taki typ altany będzie korzystny jeśli ma ona służyć jako miejsce do przechowywania. Altana otwarta z kolei sprawdzi się podczas przyjmowania gości, gdzie każdy może do niej swobodnie wejść z dowolnej strony.

Altana drewniana Orion
Altana drewniana półotwarta Orion w naturalnym kolorze

Altany czterokątne

Altany na planie kwadratu czy prostokąta są najczęściej spotykanymi w naszych ogrodach. Łatwość stworzenia ich konstrukcji jest główną zaletą zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i o dach. Prościej także wykonać utwardzone podłoże idealnie dopasowane do wielkości altany.

Altany wielokątne

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać altanę o innym kształcie niż czworokąt. Możesz znaleźć altany okrągłe, pięcio-, sześcio- czy ośmiokątne. Taki kształt sprzyja biesiadom przy okrągłym stole czy wokoło paleniska umieszczonego centralnie w altanie (pamiętaj o dodatkowym wywietrzniku w dachu). Większa ilość ścian pozwala także na ciekawsze ich wykończenie, część może być zabudowana, a reszta otwarta lub półotwarta.

Altana w połączeniu z domkiem ogrodowym

Jeśli Twoja altana oprócz funkcji rekreacyjnej ma również służyć do przechowywania możesz do niej dobudować domek ogrodowy. Oszczędzisz tym samym miejsce w ogrodzie oraz ilość materiału, który będzie mniejszy niż w przypadku wznoszenia osobnych konstrukcji. Domek narzędziowy może być przydatny, gdy w altanie chcesz stworzyć przytulny klimat z mnóstwem poduszek, koców na zimne wieczory czy lampionów. Wszystkie akcesoria możesz wtedy schować w bezpieczne, suche miejsce. Domek może także służyć jako pomieszczenie gospodarcze do przechowywania kosiarki oraz narzędzi ogrodowych.

Aranżacja altany ogrodowej

Oświetlenie altany ogrodowej

Już na etapie planowania ogrodu warto pomyśleć nad altaną, tak by w odpowiednie miejsce doprowadzić przyłącz prądu do oświetlenia wnętrza. Jeśli jednak dopiero po czasie decydujesz się na postawienie altany nic straconego. Odpowiednie oświetlenie zapewnią lampki solarne, które można zakupić jako pojedyncze sztuki lub całe sznury lampek. Uroku dodadzą także lampiony i świece rozstawione w różnych zakamarkach altany. Boisz się używać ognia w drewnianej konstrukcji? Postaw na lampki LED w postaci świec na baterie. Na rynku znajdziesz także całe świecące kule, bloki, tuby pasujące do nowoczesnej architektury ogrodowej.

Ozdabianie altany

Altanę możesz urządzić zgodnie ze swoim gustem. Może to być styl pasujący do tego, który panuje w domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zaszaleć i w altanie uzyskać zupełnie inny klimat. W końcu ma być do ostoja wśród zieleni. Odpowiednia aranżacja pozwoli na stworzenie przytulnego klimatu, a roślinność posadzona dookoła może zupełnie zmienić charakter altany. Oprócz miejsca do siedzenia oraz stołu czy stolika do postawienia porannej kawy warto w altanie zadbać o klimatyczne oświetlenie. Dodatki w postaci poduch, koców pozwolą na wygodny odpoczynek. W przypadku altan zamkniętych możesz stworzyć półeczki na książki, miejsce do postawienia radia czy głośnika, a także szafki na akcesoria do grilla.

Otoczenie wokół altanki

Sama altana może być piękną ozdobą ogrodu, warto jednak dopełnić jej wygląd odpowiednią roślinnością dookoła. Pięknie kwitnące krzewy pozwolą na zaczerpnięcie kwiatowej woni podczas odpoczynku w altanie. Możesz także okolicę obsadzić ciekawymi rabatami. Gdy niedaleko posiadasz skarpę będzie ona świetnym miejscem na skalniak i posadzenie roślin płożących. Istotne jest także dojście do niej. Zadbaj o wykonanie ścieżki czy dojścia z pojedynczych płyt. Przyda się ono z pewnością zwłaszcza podczas deszczowych dni.

Altany ogrodowe – inspiracje

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz na jaką altanę się zdecydować. Liczymy także, że znajdziesz model dopasowany zarówno do Twoich potrzeb, jak i wielkości ogrodu. W ALT DREW COSMO znajdziesz inspiracje zarówno w kwestii klasycznych altan, jak i nowoczesnych modeli. Skontaktuj się z nami, a wspólnie wybierzemy idealną altanę dla Ciebie!