Skip to content

Altany ogrodowe 3x3

Altana to element architektoniczny często spotykany w przydomowych ogrodach. Jest obiektem o szerokim zastosowaniu, dającym mnóstwo możliwości aranżacyjnych, dlatego też zyskała spore grono zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie innego miejsca do spędzania wolnego czasu na zewnątrz. Popularnym wyborem, szczególnie w przypadku małych posesji, jest altana ogrodowa 3x3.

Czym jest altana ogrodowa?

Nie ma jednoznacznej definicji altanki, jednak dość łatwo opisać obiekt, który można w ten sposób nazwać. Jest to element architektury ogrodowej zapewniający przede wszystkim miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu w komfortowych warunkach. Zwykle jest prostą konstrukcją z drewna, choć altanka może być też wymurowana lub z blachy. W zależności od potrzeb użytkowników ściany altany mogą być puste lub całkowicie zabudowane.

Mała altana ogrodowa

Na małe działki idealnym wyborem będzie altana o niewielkich rozmiarach. Z jednej strony pozwoli utrzymać porządek w ogrodzie, a z drugiej zbytnio go nie zagraci i pozostawi możliwość ustawienia innych obiektów, czy posadzenia krzewów i kwiatów.

Altana ogrodowa vs. pergola – a może, zamiast altanki lepiej zdecydować się na pergolę? Jeśli zależy nam na miejscu do spędzania czasu z bliskimi, grillowania i biesiadowania, to lepiej sprawdzi się tu altana. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w pobliżu postawić też pergolę, która doda ogrodowi uroku i nieco go urozmaici.

Koszty altany 3x3

Popularne pytania o altany ogrodowe dotyczą najczęściej kosztów postawienia ich w ogrodzie. Cena altanki do ogrodu w dużej mierze zależy od rozbudowania konstrukcji i drewna, z jakiego została wzniesiona. Proste obiekty z niskogatunkowego drewna można kupić już za 1,5 tys. zł. Jeśli jednak zależy nam na efektownej i solidnej konstrukcji, wykonanej z wysokiej jakości, odpowiednio obrobionego i zabezpieczonego surowca, trzeba liczyć się z wydatkiem nawet 5 tys. zł i większym.

Jak zaaranżować altanę 3x3 m2?

Altany ogrodowe oferują duży potencjał dekoracyjny, trzeba tylko umieć go wykorzystać. Na pewno w środku warto postawić ogrodowe meble wypoczynkowe. Możemy zdecydować się na kanapy, fotele lub krzesła, dodatkowo przyda się także stół. Aby stworzyć komfortowe warunki do przyjemnego spędzania w altanie czasu, nie zapominajmy o dodatkach, które potrafią naprawdę dużo zmienić. Mowa tutaj zwłaszcza o zasłonkach, poduszkach, łańcuchach świetlnych czy lampionach, które dodają uroku i czynią altanę miejscem niesamowicie klimatycznym.