Projekt altanki – wielkość, meble, dekoracje
Budowa i urządzanie altany w ogrodzie to nie lada przedsięwzięcie, które jedynie z pozoru wydaje się prostym zadaniem. W końcu trzeba podjąć szereg decyzji dotyczących różnych jej elementów jak choćby wielkości, podłogi, oświetlenia, mebli czy dekoracji. Zaaranżowanie idealnego miejsca do wypoczynku wymaga nie tylko dużego nakładu środków i czasu, ale też inwencji twórczej i pomysłowości. Jak wybrać poszczególne elementy altany ogrodowej? Podpowiadamy!
Czy altana wymaga pozwolenia na budowę?
Kwestie konieczności dopełniania formalności prawnych reguluje ustawa Prawo Budowlane. Zgodnie z zapisami tego dokumentu budowa altany ogrodowej nie wymaga żadnych formalności urzędowych, jeśli spełnione zostaną trzy podstawowe warunki:
- jest to obiekt wolnostojący.
- powierzchnia zabudowy altany nie przekracza 35 m²;
- łączna liczba takich obiektów nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.
Po spełnieniu powyższych warunków nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę ani dokonywać zgłoszenia.
Podatek od budowy altany
Osoby stawiające altany ogrodowe zastanawiają się, czy obiekty te podlegają opodatkowaniu. W związku z tym, że nie mają one fundamentów, to nie są budynkami w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dlatego też nie trzeba od nich odprowadzać podatku. Sytuacja wygląda inaczej, gdy altana ma fundament. Wtedy należy zgłosić informację o posiadanym obiekcie we właściwym urzędzie gminy i wskazać go jako zwolnionego od podatku.
Altana ogrodowa – wielkość
Budując altanę ogrodową, trzeba wziąć pod uwagę obowiązujące w Polsce przepisy. Jeden z ważniejszych reguluje kwestię powierzchni, która nie powinna być większa niż 35 m², jeśli nie chcemy dopełniać formalności związanych z budową. Co ważne, do powierzchni zabudowy (jeśli wskazane elementy konstrukcyjne nie zajmują łącznie więcej niż 12 m²) nie wlicza się balkonu, tarasu, werandy i ganku.
Gdy altana ma stanąć na działce należącej do rodzinnych ogródków działkowych (ROD), to wtedy jej wysokość przy dachu płaskim powinna wynieść do 4 m, a wysokość przy dachu stromym do 5 m.
Altana ogrodowa – podłoga
O tym, jaka podłoga do altany ogrodowej będzie najlepsza, na ogół musimy zdecydować sami, ponieważ większość gotowych konstrukcji nie ma jej w zestawie. Teoretycznie można ustawić budowlę bezpośrednio na gruncie czy trawie, jednak w takim przypadku teren powinien być równy, ponieważ gdy taki nie będzie, to podczas silnego wiatru może się ona przewrócić. Ziemia ani trawa nie zapewnią wymaganej stabilności, w dodatku przy opadach mogą się zamienić w błoto.
Decydując się na zrobienie podłogi w altanie do wyboru mamy kilka opcji. W grę wchodzi przede wszystkim żwir lub grys, czyli najtańsze rozwiązanie. Inne możliwości to tworzywo sztuczne w postaci gotowych prefabrykatów albo w postaci wylewki.
Mając nieco większy budżet na ten cel, można zdecydować się na podłogę drewnianą. Wtedy jednak trzeba dowiedzieć się, jak impregnować i zabezpieczać drewniane altany ogrodowe, aby służyły możliwie jak najdłużej. Podłogę w altanie można też wyłożyć płytkami, kamieniem naturalnym lub kostką brukową.
Altana ogrodowa – meble
Wybór mebli wypoczynkowych do ogrodu przeznaczonych do ustawienia w altanie jest dość szeroki. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza meble drewniane i rattanowe. Wiklinowe oraz plastikowe krzesła i stoły również mają swoich zwolenników.
Wybór mebli powinien być przemyślany pod każdym względem, gdyż muszą one być nie tylko praktyczne i wygodne, ale też pasować do naszego stylu życia i ogrodu. Pamiętajmy, że meble w altanie narażone są na działanie wielu czynników o szkodliwym działaniu jak mocne słońce, zmiany temperatury, opady, wilgoć czy zabrudzenia, dlatego też powinny cechować się dużą odpornością na zniszczenia, ponadto powinny być łatwe w czyszczeniu.
Altana ogrodowa – oświetlenie
Ważnym etapem aranżacji altany jest montaż oświetlenia. Przy wyborze lamp najważniejsze jest przeanalizowanie, czy mamy dostęp do elektryczności, bo jeśli nie, to wybór będzie mocno ograniczony. Na pewno przyda się główne źródło światła umocowane na środku sufitu, ale oprócz tego praktyczne mogą okazać się boczne kinkiety. Nie powinno też zabraknąć małych lampek dających słabe światło wokół altany, tak aby było widać do niej drogę. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też zawieszenie w środku altany łańcuchów świetlnych lub ustawienie lampionów ze świecami na baterie, ponieważ elementy te zrobią niesamowity klimat i sprawią, że w środku będzie dużo przytulniej.
Altana ogrodowa – dekoracje
Gdy wszystko będzie już gotowe, można skupić się na dekorowaniu. Jako zewnętrzne ozdoby altany wykorzystać można doniczki z drewna, wikliny lub kamienia, w których posadzić można ulubione kwiaty. Ciekawym elementem dekoracyjnym są zasłony, dodające nie tylko uroku altanie, ale przy okazji zapewniające osłonę przed mocnym słońcem i wiatrem.
Aby spędzanie czasu w altanie, szczególnie w nieco chłodniejsze dni było miłe i komfortowe, warto zakupić poduszki i koce. W sklepach z dodatkami do domu znaleźć można sporo ciekawych ozdób w postaci lampionów, latarni czy dekoracji na stoły, które urozmaicą wnętrze altany, dodając jej charakteru i wyrazistości.