Jak impregnować i zabezpieczać drewniane altany ogrodowe?

Jak impregnować i zabezpieczać drewniane altany ogrodowe?

Aby cieszyć się pięknem i pełną funkcjonalnością rzeczy należy o nie dbać. Tyczy się to zwłaszcza elementów, które pozostawiamy na pastwę czynników atmosferycznych. Meble ogrodowe, czy mała architektura powinna być okresowo impregnowana, aby zachowała trwałość na lata. Z artykułu dowiesz się jak najlepiej zadbać o swoją altanę ogrodową.

Co daje odpowiednia impregnacja altany ogrodowej?

Zabezpieczenie drewna czy to w altanie, czy w np. domku narzędziowym narażonym na działalność słońca, deszczu i śniegu to klucz do cieszenia się nimi przez długie lata. Impregnacja pozwala zachować dobry wygląd, zapobiec blaknięciu koloru, ale także uchronić drewno przed kornikami, pleśnią czy grzybem, który może mieć wpływ na wytrzymałość konstrukcji. Warto skupić się na elementach, które stykają się z podłożem lub są zakopane w ziemi. One są najbardziej narażone na działanie wilgoci. Takie drewno powinno być fabrycznie zaimpregnowane ciśnieniowo. Jeśli jednak nie było takiej możliwości, można pokryć je płynną masą bitumiczną i cieszyć się ich pełnym zabezpieczeniem. Należy jednak pamiętać, że masy bitumiczne są silnie toksyczne, więc konieczne jest ich umiejętne zastosowanie.

Kiedy impregnować altany ogrodowe?

Najlepszy czas na prace konserwacyjne drewna to koniec lata, bądź początek jesieni. Warto poczekać na dzień bez deszczu, temperaturę około 25-20 stopni i lekkie zachmurzenie. Mocne słońce i duża wilgotność mogą niekorzystnie wpłynąć na wysychanie preparatu, nasiąknięte wodą drewno nie będzie także możliwości wchłonięcia preparatów impregnujących. Tym samym warto pracę wykonać popołudniem, tak aby uniknąć porannej rosy i umożliwić schnięcie drewna przez noc, kiedy to impregnat będzie mógł przeniknąć do wnętrza drewna.

 altana_drewniana_ziemia
Altana drewniana Ziemia

Impregnacja altany ogrodowej krok po kroku

Drewno zaimpregnowane ciśnieniowo nie wymaga okresowej kontroli. Surowe deski trzeba natomiast przygotować do zimowego sezonu, gdzie stykają się z niekorzystnymi dla siebie warunkami. Najszybciej niszczeją najpopularniejsze w budownictwie gatunki tj. sosna i świerk. Nieco lepszą wytrzymałość ma dąb, jesion, buk i cis. Najodporniejsze na warunki atmosferyczne jest drewno egzotyczne takie jak teak i cedr.

Przygotowanie podłoża

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie altany do jej impregnacji. Drewno powinno być suche, czyste i równe. W pierwszej kolejności warto usunąć wszelkie zanieczyszczenia i plamy oraz pojawiającą się czasami żywicę. Stary lakier należy usunąć papierem ściernym. Ubytki należy uzupełnić masą szpachlową, a o jej wyschnięciu również wyrównać powierzchnie papierem ściernym. Konstrukcję warto odtłuścić benzyną lakową lub ekstrakcyjną, a miejsca narażone na szkodniki i patogeny zabezpieczyć dodatkowo środkami wyniszczającymi i zabezpieczającymi.

Gruntowanie

Kolejnym, niestety często pomijanym, etapem jest gruntowanie powierzchni. Grunt zwiększy przyczepność dla później nakładanych środków, ale także zabezpieczy drewno przez grzybami, sinizną, owadami i pleśnią. Jako preparat ochronny grunt nie zmieni wybarwienia drewna, ani nie stworzy na nim widocznej powłoki.

Malowanie warstwy nawierzchniowej

Po wyschnięciu gruntu drewno należy pomalować preparatem zabezpieczającym przed czynnikami atmosferycznymi. Równocześnie zadba on o odpowiedni wygląd altany. Preparat nawierzchniowy warto nałożyć w dwóch warstwach ze szlifowaniem międzywarstwowym. Pierwsza z warstw powinna być mocno ochronna i bezbarwna. Wniknie ona głęboko w drewno i zabezpieczy je przed zagrożeniami biologicznymi. Drugą warstwę możemy nałożyć w wybranym przez nad kolorze, pokreśli on słoje, nada odpowiedniego stylu konstrukcji i będzie warstwą ozdobno-wykańczającą.

W zależności od tego jakie wykończenie drewna chcemy uzyskać należy wybrać odpowiedni preparat. Drewno półmatowe uzyskamy przy użyciu impregnatu ochronno-dekoracyjnego. Satynowe wykończenie powstanie przy użyciu lakierobejcy. Preparaty te nakładamy pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową. W przypadku użycia oleju nakładamy go miękką szmatką lub gąbką. Często słyszy się o olejowaniu drewna, jednak nie polecamy tej metody do klasycznych altan zbudowanych z drewna świerku lub sosny. Olej zdecydowanie nada się dla twardszego drewna np. egzotycznego teku. Można go użyć także na powierzchnie narażone na ścieranie np. podłogę altany. Olej należy nałożyć dwukrotnie, w odstępach pozwalających na wchłonięcie poszczególnych warstw. Olejowanie należy powtarzać częściej, bo co ok. pół roku.

Odpowiednie malowanie

Nałożenie preparatu nawierzchniowego powinno odbyć się zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Poszczególne specyfiki wymagają różnej temperatury otoczenia czy wilgotności impregnowanego drewna. Przestrzeganie wymagań pozwoli na utworzenie odpowiednio mocnej warstwy i zabezpieczenie altany przed nawet ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Istotne jest także dobranie odpowiedniej grubości warstw. Zbyt cienka nie zapewni wystarczającej ochrony, z kolei zbyt gruba może się łuszczyć, kruszyć i odpryskiwać, odbierając uroku całej konstrukcji. Tym samym impregnację warto przeprowadzić uważnie i starannie, tak aby produkty spełniły nasze oczekiwania.

Lakierowanie

Ostatnią, choć niekonieczną czynnością, jest lakierowanie altany. Po pomalowaniu jej impregnatem lub lakierobejcą altanę można końcowo polakierować nadając drewnu połysk i pełną gładkość. Lśniąca powierzchnia sprawdzi się przy dzieciach, gdyż zapobiegnie wyłamywaniu drzazg ze struktury drewna. Dodatkowo lakier pięknie wzmacnia rysunki słojów, wydobywając cały urok drewnianej altany. Co więcej, przy zastosowaniu kolorowej lakierobejcy dodatkowe pokrycie jej lakierem zabezpieczającym przed działaniem promieni UV stworzy kolejną warstwę chroniąca przed blaknięciem. Jak w przypadku impregnatów, lakier nakładamy przynajmniej dwukrotnie.

altana_drewniana_planetoida
Altana drewniana Planetoida

Wybierając altanę ogrodową warto mieć na uwadze, że jej tylko okresowa impregnacja pozwoli na zachowanie pierwotnej jakości. Odpowiednio dobrane preparaty zabezpieczą ją przez zagrożeniami biologicznymi, ale też warunkami atmosferycznymi. Szeroki wybór kolorów da możliwość zmiany aranżacji konstrukcji w zależności od upodobań. Zadbaj o swoją altanę i ciesz się nią przez długie lata.