Najpopularniejsze pytania o domki narzędziowe

Najpopularniejsze pytania o domki narzędziowe

Każdy posiadający ogród wie, że wiąże się to z masą dodatkowych obowiązków. Koszenie trawy, grabienie liści, czy uprawa domowych warzyw i owoców to masa narzędzi, na które należy znaleźć miejsce. Najlepszą opcją jest pozostawienie ich w domku narzędziowym, który nie tylko zabezpieczy sprzęty przed kradzieżą, ale również przed warunkami atmosferycznymi. Zastanawiasz się z czym wiąże się posiadanie domku narzędziowego lub nie wiesz jak wybrać odpowiedni dla siebie – poniższy artykuł z pewnością wyjaśni twoje wątpliwości.

 

Czym jest domek narzędziowy?

Domek narzędziowy jest konstrukcją, która pozwala na uzyskanie miejsca do przechowywania w ogrodzie. Zazwyczaj jest zbudowany na planie kwadratu z czterospadowym, orynnowanym dachem. W ścianach można dodatkowo zaplanować okna i drzwi no. dwuskrzydłowe, które pozwolą na łatwiejsze wyciąganie sprzętów z domku. Dodatkowo, jeśli domek na pełnić funkcję warsztatu warto doprowadzić do niego przyłącze prądu i zadbać o odpowiednie oświetlenie.

domek_narzedziowy_hadar
Domek narzędziowy Hadar

Dlaczego warto mieć domek narzędziowy?

Dodatkowy budynek na działce zapewni miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętów ogrodowych. Tym samym oszczędzisz miejsce w garażu czy pomieszczeniach gospodarczych w domu. Co więcej, nie będziesz nanosił brudu przenosząc narzędzia przez część mieszkalną. Domek narzędziowy może być także świetnym miejscem do stworzenia przydomowego warsztatu. Wykonując w nim prace nie będziesz bezpośrednio przeszkadzał innym domownikom.

 

Jaki jest najlepszy materiał domku narzędziowego?

Na rynku można znaleźć domki narzędziowe wykonane z różnych materiałów. Warto dobrać go do swoich oczekiwań, ale też założonego budżetu. Najdroższe są domki narzędziowe wykonane z drewna, są one jednak atrakcyjne w wyglądzie, a przy odpowiedniej impregnacji będą służyć latami. Świetnie sprawdzą się na przydomowe warsztaty zapewniając optymalną temperaturę we wnętrzu. Nieco tańsze są domki metalowe lub blaszane. Mają zazwyczaj nowocześniejsze formy, jednak łatwo się ogrzewają lub oziębiają w zależności od temperatury otoczenia. Tym samym nie polecamy ich do prac warsztatowych, a jedynie do przechowywania. Najtaniej można zakupić domki plastikowe. Są one łatwe w użytkowaniu, czyszczenie skupia się na zmyciu z nich brudu. Jednak niskojakościowy plastik szybko niszczeje przez zmiany pogodowe.

 

Czym powinien charakteryzować się dobry domek narzędziowy?

Dobry domek narzędziowy jest przestronny i zaprojektowany do naszych potrzeb. Warto odpowiednio zadbać o jego wyposażenie, dodatkowe regały, półki czy haczyki. Nie należy oszczędzać na okuciach okien i drzwi oraz zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie – wystrzegniesz się tym nieproszonych gości. Porządne pokrycie dachu i orynnowanie zabezpieczy domek przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku drewnianego domku warto zadbać o wybór drewna świerkowego lub sosnowego, które będzie pokryte preparatem impregnującym. Pozwoli on uniknąć puchnięcia drewna pod wpływem wilgoci oraz powstawania pleśni i grzybów. Co więcej, pozwoli na zachowanie odpowiedniego koloru drewna w kolejnych sezonach.

 

Ile metrów od granicy można postawić domek narzędziowy?

Domek narzędziowy można postawić nawet w granicy działki,  jeśli nie przekracza on 35 m2 powierzchni zabudowy. Nie musimy go wtedy zgłaszać do urzędu w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Taki domek nie może być także trwale połączony z gruntem. Domek narzędziowy powinien być także ustawiony w odpowiednim miejscu działki, tak aby był nieco oddalony od domu, zwłaszcza jeśli planujesz w nim głośne prace warsztatowe, ale na tyle blisko najbardziej absorbujących miejsc ogrodu, aby nie nosić narzędzi daleko.

domek_narzedziowy_del
Domek narzędziowy Del

Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?

Podłoże pod domek narzędziowy powinno być wyrównane i oczyszczone z większych kamieni, gruzu, gałęzi czy chwastów. W przypadku domku, który posiada podłogę w swojej konstrukcji można ustawić go na bloczkach betonowych czy stopach fundamentowych. Jeśli jednak planujemy postawić same ściany z dachem musimy zadbać o odpowiednie podłoże z wylewki betonowej lub kostki brukowej. Wylewka betonowa może być łatwiejszym rozwiązaniem jeśli zadbamy o jej odpowiednie, jakościowe wykonanie, Nieodpowiednio przygotowana może pękać lub nie trzymać poziomu. Kostka brukowa wydaje się prostszym rozwiązaniem, które można wykonać samemu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniem jej przed wyrastaniem chwastów.

 

Jak dbać o domek narzędziowy z drewna?

Domek narzędziowy z drewna wymaga odpowiedniej impregnacji, podobnie jak altany drewniane i inne konstrukcje. O odpowiednim zabezpieczeniu domku narzędziowego przeczytasz tutaj. Warto mieć na uwadze, że impregnację należy powtarzać systematycznie, tak aby domek służył i wyglądał jak przy zakupie przez długie lata. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór pory do corocznej impregnacji. Powinien to być lekko pochmurny dzień, o temp. około 15-20 stopni. Tym samym impregnację najczęściej przeprowadza się na wiosnę lub wczesną jesienią. Impregnat należy nakładać w dwóch warstwach, z czego w pierwszej kolejności drewno należy pokryć gruntem. 

 

Jak urządzić domek na narzędzia?

Domek narzędziowy można wykończyć na wiele sposobów, które głównie zależą od tego co w domku chcemy przechowywać. Warto podzielić go na strefy np. przechowywania rowerów, narzędzi ogrodowych oraz regału z rzeczami warsztatowymi. Dobrze zaprojektowany domek pozwala na posortowanie rzeczy i przechowywanie ich tak, aby zawsze były pod ręką bez zbędnego ich szukania. Na regale dobrze ustawić mniejsze pojemniki czy kontenerki z opisem np. na naklejce co się w nich znajduje. Grabie, łopaty czy szufle do odśnieżania mogą wisieć na dodatkowych wieszaczkach zamontowanych na drzwiach – tak zwiększysz możliwości przechowywania w domku. Jeśli chcesz przeprowadzać w domku prace warsztatowe ustaw w nim blat oraz krzesło – składane modele pozwolą na oszczędność miejsca. Zadbaj także o odpowiednie oświetlenie.

 

Dobrze zaplanowany domek narzędziowy może ułatwić przechowywanie i sprawić, że prace ogrodowe staną się przyjemnością. Zapaleni majsterkowicze znajdą w nim świetną przestrzeń do prac. Znajdzie się w nim również miejsce na sezonowe ozdoby czy rzadziej używane środki transportu. Zadbaj o jego solidną konstrukcję, a latami będziesz cieszyć się porządkiem w ogrodzie.