Jak i czym impregnować domki narzędziowe?

Jak i czym impregnować domki narzędziowe?

Domki narzędziowe służą nam do utrzymania porządku w ogrodzie i pozwalają na schowanie najważniejszych narzędzi ogrodowych. Warto o nie odpowiednio zadbać, tak aby oprócz swojej funkcji cieszyły oko oraz były równie wytrzymałe jak w dniu zakupu. Odpowiednia impregnacja zapewni bezproblemowe korzystanie z domku latami. Jak ją odpowiednio wykonać?

Impregnacja domku narzędziowego – dlaczego jest ważna?

Posiadając dom z działką musimy się liczyć z większą ilością obowiązków, niż mieszkając w mieszkaniu. Zarówno elementy domu, jak i ogrodu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, jednak dzięki niej możemy być pewni, że unikniemy niechcianych niespodzianek. Drewno jest jednym z bardziej wymagających materiałów, natomiast odpowiednio zabezpieczone nie traci na trwałości i niepowtarzalnym wyglądzie. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na drewno narażone na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, błoto i różnice temperatur mogą wpływać na wygląd drewna, powodować powstawanie pęknięć i przebarwień, ale też rozwijać powstawanie grzybów i pleśni, których ciężko się pozbyć już po ich pojawieniu się. Warto zatem zapobiegać, niż później leczyć. Jak odpowiednio zabezpieczyć drewnianą altanę przeczytasz tutaj.

domek_narzedziowy_erydan
Domek narzędziowy Erydan

Co daje odpowiednia impregnacja domków narzędziowych?

Właściwie zabezpieczone drewno jest odporne na czynniki atmosferyczne takie jak wcześniej wspomniany deszcz, ale też promieniowanie UV, które powoduje jego blaknięcie. Co więcej, chronione jest również przed szkodliwymi owadami, które niszczą jego strukturę. W dłużnym czasie mogą pojawić się one we wnętrzu domku uprzykrzając jego użytkowanie. Impregnaty zapobiegają także pojawieniu się pleśni i grzybów rozpulchniających drewno. Konserwując drewno zapewniamy mu trwałość na długi okres czasu, a także dbamy o jego wygląd.

Czym impregnować domki narzędziowe?

Domek narzędziowy, ale też inne konstrukcje drewniane można zabezpieczyć różnymi preparatami, w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Najczęściej wybieranymi środkami są impregnaty lub bejce. Impregnaty mogą być bezbarwne lub nadawać drewnu wybrany kolor. Wybierając środki można zmienić wygląd domku dopasowując go do np. koloru elewacji lub wykończeni domu. Ciekawą opcją jest też życie kolorowego impregnatu na wybranych elementach np. oknach lub drzwiach. Tym samym nadajemy domkowi narzędziowemu indywidualny, niepowtarzalny charakter. W marketach najczęściej znajdziemy impregnaty stworzone na bazie rozpuszczalnika lub lakieru. Są one dobrą ochroną dla drewna, jednak nie pozwalają mu oddychać i po kilku sezonach możemy spodziewać się ich łuszczenia. Rozwiązaniem dla tego problemu są impregnaty wykonane na bazie składników naturalnych. Dopuszczają one powietrze do drewna pozwalając mu pracować, ale jednocześnie zapewniają dobrą ochronę. Nasze domki wyjściowo zabezpieczone są impregnatem Drewnochron.

Domek_narzedziowy_Wega
Domek narzędziowy Wega wykończony różnymi kolorami impregnatu

Kiedy impregnować domki narzędziowe?

Czas wykonania impregnacji, a raczej warunki w jakich została wykonana mają duże znaczenie. Nieodpowiednia pogoda może wpłynąć na jakość impregnatu i nie zapewnić wystarczającej ochrony. Warto zatem zadbać o to, aby impregnację rozpocząć w pogodny dzień. Nie może on być jednak zbyt słoneczny ani wilgotny. Tym samym najlepszym czasem na rutynową impregnację domku narzędziowego jest wiosna lub jesień. W tych porach roku już nie powinniśmy spotykać długotrwałych mrozów, a raczej możemy się spodziewać temperatur w okolicach 10-15 stopni, które są najlepsze do nakładania preparatów. Optymalna pogoda to lekkie zachmurzenie  brak deszczu. Wtedy impregnat będzie wysychał w odpowiednim czasie tworząc warstwę ochronną na drewnie.

kolory_domkow_narzedziowych
Kolory impregnatów Drewnochron dostępne u nas

Impregnacja domku narzędziowego krok po kroku

  1. Przygotowanie do podłoża

Odpowiednie przygotowanie domku narzędziowego do impregnacji to pierwszy krok do sukcesu. W pierwszym kroku należy dokładnie obejrzeć domku poszukując nowych pęknięć czy ubytków w drewnie. Warto zabezpieczać je od razu, gdy tylko powstaną. Jednak gdy nie ma takiej możliwości, warto zrobić to przy corocznej impregnacji. Wszelkie szpary i pęknięcia należy wypełnić masą szpachlową przeznaczoną do drewna. Odpowiednia do tego celu będzie nieduża szpachelka, którą łatwo wcisnąć preparat w szczeliny. Po wyschnięciu szpachli przechodzimy do jej wygładzenia, co możemy połączyć z kolejnym krokiem, czyli usunięciem starej warstwy impregnatu. Jeśli w drewnie nie zauważyłeś pęknięć możesz przejść od razu do tego etapu. Łuszczącą się farbę usuń szpachelką, a resztę impregnatu zetrzyj papierem ściernym. Warto zacząć o papieru o większej gradacji, wybierając na ostatnie szlifowanie drobnoziarnisty papier, którym dodatkowo wyrównamy powierzchnię. Przy domku narzędziowym szlifowania będzie sporo więc warto uzbroić się w cierpliwość lub szlifierkę kątową. Oczyszczone drewno oczyszczamy z pyłu i przecieramy płynem na bazie alkoholu lub rozpuszczalnikiem. Po jego odparowaniu możemy przejść do malowania.

  1. Gruntowanie

Przed użyciem impregnatu zabezpieczmy powierzchnię, których nie chcemy malować taśmą malarką tj okna, drzwi, metalowe okucia, fundamenty i kostkę bukową. Po tym kroku możemy przejść do nakładania impregnaty, choć jeszcze przed jego użyciem warto na drewno nałożyć grunt, który zwiększy przyczepność dla później nakładanych środków, ale także zabezpieczy drewno przez grzybami, sinizną, owadami i pleśnią. Środki gruntujące nie posiadają koloru, tym samym nie tworzą na drewnie powłoki lecz raczej w nie wnikając, łącząc się z kolejno nakładanym środkiem.

  1. Impregnacja

Czas przejść do właściwej impregnacji. Przygotuj odpowiednio impregnat lub bejcę stosując się do wskazówek producenta. Zazwyczaj wystarczy dobrze wymieszać preparat ujednolicając jego strukturę i kolor, jeśli takiego impregnatu używamy. Środek nakładamy od góry do dołu, dokładnie pokrywając wszystkie elementy domku narzędziowego. Po wyschnięciu pierwszej warstwy warto nałożyć drugą. Można wykonać to z tzw. międzyszlifowaniem, czyli lekkim przetarciem pierwszej warstwy ochronnej. Dzięki temu druga warstwa będzie się lepie trzymała drewna, będzie bardziej jednolita i zapewni jeszcze lepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, szkodnikami i pleśnią. Jeśli zależy ci na wyjątkowym połysku wyschnięty impregnat możesz dodatkowo pokryć bezbarwnym lakierem.

Pamiętaj, odpowiednia impregnacja czy to domku narzędziowego czy altany to warunek ich bezproblemowego używania w kolejnych latach. Odpowiednio zadbana architektura ogrodowa nie tylko nie będzie tracić na funkcjonalności, ale też jej wygląd pozostanie tak wspaniały jak w dniu montażu.