Oświetlenie altany ogrodowej. Jak dobrać idealne oświetlenie do altany?
Ogrodowa altanka to miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu w przyjemnych warunkach i w otoczeniu urokliwych dodatków. Aby jednak z możliwości, jakie daje nam ta wyjątkowa przestrzeń, można było korzystać nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu będzie dobra widoczność w altanie, a przy okazji stworzy się tam przytulny, sprzyjający wypoczynkowi klimat. Szukasz inspiracji na oświetlenie swojej altany? Poznaj nasze pomysły oraz cenne rady i wskazówki.
Jakie oświetlenie wybrać do altanki?
Altany ogrodowe są różne – klasyczne i nowoczesne, z drewna, metalu lub kamienia. W zależności od kształtu, wielkości i konstrukcji zyskują inny wygląd i charakter, w związku z czym trudno wskazać oświetlenie, które będzie pasować do każdego takiego obiektu. Przy wyborze lamp warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w jaki styl wpisuje się nasza altana i jak zamierzamy korzystać z tej przestrzeni wieczorową i nocną porą. Oświetlenie a altanki ogrodowe – co trzeba wiedzieć?
Lampy do altany drewnianej
Planując oświetlenie w altanie najlepiej zacząć od lampy głównej, która zawiśnie pod sufitem na środku i będzie oświetlać całą zadaszoną przestrzeń. Żyrandol musi tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami aranżacji oraz pasować do stylu i charakteru altany. Dlatego w altance urządzonej w stylu rustykalnym lub vintage doskonale odnajdą się lampy z naturalnych materiałów jak drewno czy wiklina. Podwieszane na łańcuchach konstrukcje lub spuszczane na sznurkach żarówki pomogą stworzyć w altance niesamowity klimat, ładnie się prezentując zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
Lampy do altany nowoczesnej
Nowoczesna altana daje nam nieco więcej możliwości w zakresie oświetlenia. W tym przypadku prym wiodą zwłaszcza lampy LED mogące dawać światło o różnym stopniu natężenia, dzięki czemu da się je dobrać stosownie do potrzeb. Do wyboru są klasyczne lampy ogrodowe LED sufitowe lub ścienne oraz nowoczesne listwy LED, przeznaczone do montażu pod sufitem lub przy podłodze. Dzięki oprawie świetlnej z wykorzystaniem lamp LED altana stanie się bardziej przytulna, a panujący w niej nastrój pozwoli odpocząć i zrelaksować się także wtedy, gdy słońce zajdzie już za horyzontem.
Jak zamontować oświetlenie w altanie ogrodowej?
Najpopularniejsze pytania o altany ogrodowe, jeśli chodzi o oświetlenie, dotyczą sposobu ich montażu. Wszystko w tym przypadku zależy od tego, z jakimi lampami mamy do czynienia. Przykładowo lampy solarne powinno się porozstawiać w taki sposób, by promienie słoneczne miały do nich swobodny dostęp przez cały czas.
Większą swobodę w montażu dają nam za to lampy elektryczne, jednak i tutaj warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Główną i największą zarazem lampę należy powiesić w centralnym miejscu pod sufitem – dzięki temu światło będzie docierać w każdy zakątek altany. Jeśli zależy nam na tym, by jakaś przestrzeń boczna była bardziej doświetlona, powinniśmy dodatkowo zdecydować się na kinkiet na ścianie.
Źródło delikatnego światła przy wejściu do altanki mogą stanowić postawione na ziemi lampiony do ogrodu, do których można wstawić np. elektryczne świeczki. Jasną poświatę dodatkowo dadzą rozwieszone równomiernie pod sufitem łańcuchy białych lub kolorowych lampek o dowolnym kształcie.
Jak oświetlić altanę bez prądu?
Nie w każdej ogrodowej altanie istnieje możliwość podpięcia oświetlenia do zasilenia elektrycznego. Czy to oznacza, że po zmroku jesteśmy skazani w tym miejscu na całkowitą ciemność? Absolutnie nie! W takim przypadku tak naprawdę w grę wchodzą trzy rozwiązania:
- lampy solarne – są zasilane energią słoneczną i dają dość słabe światło. Sprawdzą się jednak tylko w słoneczne dni;
- lampy zasilane bateriami – pozwolą oświetlić altanę w każdym momencie, ale koszty związane z wymianą baterii przy długim świeceniu mogą okazać się dość wysokie;
- oświetlenie LED zasilane agregatem prądotwórczym – z oświetlenia można korzystać w każdych warunkach, trzeba jedynie mieć agregat.
Oświetlenie altany – wskazówki
Kupując oświetlenie do altany ogrodowej, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. W ten sposób unikniemy nabycia nieodpowiednich lamp, które później trzeba będzie wymieniać.
Czym powinny cechować się lampy i lampki przeznaczone do oświetlenia altanki w ogrodzie?
- Właściwie dobranym źródłem zasilania – decydując się na lampy elektryczne, należy upewnić się, że będziemy mieć możliwość podpięcia ich do źródła prądu. W przeciwnym razie najlepiej postawić na elementy świetlne zasilane energią słoneczną.
- Światłem o różnym natężeniu – dobierając oświetlenie altanki, trzeba zwrócić uwagę, by było ono maksymalnie zróżnicowane. Podstawę stanowi główne, mocne źródło światła, ale przydadzą się także lampy i lampki dające nastrojowe światło o delikatnym natężeniu.
- Odpornością na wilgoć – czasami pomimo zadaszenia zacinający deszcz może dotrzeć do naszego oświetlenia, dlatego powinno ono cechować się dużą szczelnością.