10 najpopularniejszych pytań o altany ogrodowe

10 najpopularniejszych pytań o altany ogrodowe

Coraz więcej osób decyduje się na przemyślaną aranżację ogrodu. Oprócz roślin inwestujemy w małą architekturę ogrodową czy atrakcje jak np. trampoliny, baseny czy ruskie banie. Warto przed podjęciem decyzji rozwiać wszelkie wątpliwości zwłaszcza jeśli chodzi o wykonanie trwałej zabudowy. Poniżej znajdziecie najważniejsze kwestie dotyczące altanek i domków narzędziowych.

Jak dbać o drewnianą altanę ogrodową?

Należy pamiętać, że wstępnie zaimpregnowane drewno wymaga okresowej konserwacji. Jest to naturalny materiał, który „pracuje” przez swój czas użytkowania, kolorowe altany mogą blaknąć z czasem i wyglądać na zniszczone. Warto co kilka lat zadbać o odnowienie drewna, zetrzeć i wyczyścić elementy konstrukcji, a następnie pokryć je farbą impregnującą czy bejcą. Równocześnie można zmienić kolorystykę altany i dopasować ją do aktualnych potrzeb. Impregnację warto wykonać wiosną lub jesienią, tak aby altana była już przygotowana na letnie burze czy jesienne deszcze.

Czy należy przygotować podłoże do postawienia altany?

Altanę należy postawić na przygotowanym podłożu, o czym możecie przeczytać w artykule: Podłoga do altany ogrodowej – rodzaje, plusy i minusy – jaką wybrać?. Najpopularniejszą metodą mocowania altany do podłoża są kotwy, które wkopuje się w grunt. Część podziemna jest ukryta w ziemi na głębokość minimum 50 cm, natomiast na szczycie kotwy mocowane są słupy nośne altany. Inną opcją jest przymocowanie altany do wcześniej wylanego fundamentu za pomocą kołków rozporowych. Takie mocowanie jest istotne przy dużych i ciężkich konstrukcjach, które mogą osiadać na nieprzygotowanym podłożu.

altana_slonce_na_podlozu_z_kostki
Altana Słońce na podłożu z kostki brukowej

Czy pokrycie dachu gontem bitumicznym to dobre rozwiązanie?

Pokrycie altany ogrodowej gontem to wybranie optymalnego połączenia ceny i jakości. Gont można opisać jako nowoczesną wersję papy. Jest jednak bardziej wytrzymały, a równocześnie prostszy w kładzeniu. Kolejne arkusze gontu łączy się naklejkami. Pod wpływem temperatury sklejają się one w jednolitą powierzchnię odporną na przeciekanie. Odpowiednio położony gont ma bardzo długi okres użytkowania, który wynosi 10 – 30 lat niezależnie od wybranego modelu czy producenta. Oczywiście altanę można pokryć także innymi materiałami jak np. poliuretan czy dachówka. Jednak w zależności od wybranej opcji może istnieć konieczność wzmocnienia konstrukcji dachu, a tym samym zwiększenia kosztów postawienia altany.

Czy altana ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę?

Pierwszym krokiem do postawienia altany na swojej działce zgodnie z prawe powinna być analiza miejscowego planu zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy. W dokumentach tych może istnieć zapis o zakazie budowy niewielkiej architektury ogrodowej. Jeśli nie znajdziesz wzmianki o tego typu obiektach we wcześniej wymienionych dokumentach kieruj się zapisami Prawa budowlanego oraz wytycznych technicznych. Według prawa budowlanego obiekty do 35 m2 powierzchni nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Co więcej, na każdych 500m2 działki mogą powstać dwa takie budynki. Jeśli planujesz postawienie altany czy domku narzędziowego większego niż 35 m2 będziesz musiał wystąpić o pozwolenie na budowę do odpowiedniego organu.

Gdzie mogę postawić altanę?

Wiele zależy od typu budowli jaki chcesz postawić. Odległości umieszczenia zabudowy od granic działki są wyszczególnione w miejscowym planie zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy, a także w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zapisy te tyczą się obiektów posiadających fundamenty oraz dach i określają 1,5 – 4 metrów odległości o granicy działki. Jeśli jednak stawiasz na prostszą konstrukcję nie musisz się do nich stosować, a zabudowa może powstać nawet przy granicy.

Czy domek narzędziowy służy wyłącznie do przechowywania?

Domki narzędziowe zazwyczaj pomagają uporządkować narzędzia ogrodowe, przechować nieużywaną aktualnie kosiarkę czy rowery. Jednak równie dobrze mogą być przestrzenią dla niewielkiego warsztatu. Jeśli chcesz pracować w domku narzędziowym pamiętaj, aby umieścić w nim okno. Pomoże ono w wentylacji pomieszczenia, a także zapewni większą ilość światła. Warto przed wykonaniem domku doprowadzić do niego przyłącze prądu, tak aby w środku móc używać narzędzi elektrycznych i zamontować odpowiednie oświetlenie. Przy domku warto postawić niewielką altanę lub wiatę, która pozwoli na wykonywanie „brudniejszych” prac jak szlifowanie, cięcie, malowanie w komfortowych warunkach.

domek_narzedziowy_horyzont
Domek narzędziowy Horyzont

Czy zamawiając altanę muszę wziąć pod uwagę jakieś koszty dodatkowe?

Zamówienie drewnianej altany to najprzyjemniejsza część stawiania całej budowli. Oprócz samej konstrukcji musisz uwzględnić także przygotowanie podłoża. W zależności od tego jakie sprzęty i materiały posiadasz koszt wykonania utwardzenia pod altanę może być różny. Ważną kwestią jest także to czy sam podejmiesz się jego wykonania czy zlecisz również firmie zewnętrznej. Przed złożeniem zamówienia na altanę drewnianą, zapoznaj się z dokładną ofertą firmy, którą wybierzesz. Zazwyczaj dodatkowo wyceniana jest podłoga drewniana do konstrukcji, orynnowanie, transport oraz montaż – ceny tych usług wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jak dopasować altanę do swojego ogrodu?

Altana czy domek narzędziowy wykonany z drewna zawsze będzie dobrze wyglądał w ogrodzie, gdyż jest wykonany z naturalnych elementów. Zastanów się czy architekturę ogrodową chcesz dopasować do elewacji domu czy może wybierzesz zupełnie inny styl i dopasujesz go do aranżacji ogrodu. Do nowoczesnych domów i ogrodów polecamy proste konstrukcje w kolorze białym lub czarnym. Z kolei do bardziej klasycznej architektury pasować będą altany pozostawione w kolorze naturalnego drewna z ażurowymi ściankami. Niezależnie od kolorystyki konstrukcji możesz wystylizować ją dodatkami. Neutralna baza to świetny początek do tworzenia różnego charakteru altany w zależności od sezonu. Postaw na kolorowe donice, klimatyczne oświetlenie i dodatki do mebli ogrodowych jak poduchy czy koce i stwórz swój unikatowy styl.

Czy przy altanie mogą rosnąć rośliny?

Ustawienie altany w zacisznym miejscu w ogrodzie pozwoli na wypoczynek i relaks z dala od codziennego zgiełku. Warto altanę otoczyć niewysoką roślinnością, krzewami czy kwiatami. Ciekawą opcją jest posadzenie Budlei Dawida, czyli motylego krzewu, który swoimi różowymi kwiatami przyciąga, zgodnie z nazwą, motyle. Aby uniknąć częstych prac porządkowych unikajmy ustawienia altany pod dużymi drzewami. Spadające liście i gałęzie regularnie trzeba będzie usuwać z dachu i orynnowania. Nie będziesz się także martwił o uszkodzenia podczas burzy lub silnego wiatru. Ażurowe ścianki altany mogą świetnie służyć za podparcie roślin pnących tj. glicynia, bluszcz, powojnik oraz owocującego winogrona.

Jakie drewno wybrać do budowy altany lub domku narzędziowego?

Małą architekturę ogrodową warto wykonać z sosny lub świerka. Z racji tego, że są to drzewa krajowe możemy liczyć na ich atrakcyjną cenę, ale równocześnie wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne, oczywiście po uprzedniej impregnacji. Innym popularnym rodzajem drewna przeznaczonego do obiektów zewnętrznych jest drewno tekowe. Jest ono równie wytrzymałe jednak z racji egzotycznego pochodzenia jego cena jest znacznie wyższa.