Altana ogrodowa vs pawilon ogrodowy – różnice, plusy i minusy – jak wybrać?

Altana ogrodowa vs pawilon ogrodowy – różnice, plusy i minusy – jak wybrać?

Chcesz stworzyć na swojej działce przytulne, zadaszone miejsce do spędzenia ciepłych, letnich dni w przyjemnym chłodzie? Mała architektura ogrodowa rozwiąże tą sprawę, jednak co wybrać przy tak różnych możliwościach dostępnych na ryku. Altana czy pawilon ogrodowy? Czytaj dalej a rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Dlaczego warto zainwestować w altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to z pewnością dobry wybór dla posiadaczy sporych działek. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, altana z pewnością spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Altany to solidne konstrukcje wykonane najczęściej z drewna, choć można znaleźć również altany metalowe lub plastikowe. Przy większych modelach konieczne będzie wylanie punktowego fundamentu i odpowiednie przygotowanie podłoża pod altanę. To pozwoli Ci cieszyć się altaną przez długie lata. Co więcej, dach altany jest na stałe zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi, gdyż zazwyczaj do jego pokrycia używany jest gont bitumiczny.

altana_ogrodowa_słońce
Altana ogrodowa Słońce

Zalety altany ogrodowej

Główną korzyścią z posiadania altany jest stosunek jakości do ceny. Drewniane altany są sporą inwestycją, jednak możemy latami nie martwić się o jej stan. Odpowiednio zaimpregnowana przetrwa niejedną ulewę, a także zimowe mrozy. Konstrukcja jest też na tyle stabilna, że nie porwie jej wiatr i przy nagłej burzy nie trzeba w pośpiechu jej dodatkowo zabezpieczać. Z drewnianą altaną pięknie komponują się rośliny i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ścianki altany porósł bluszcz czy inny pnący kwiat. Dlatego warto pozostawić choć jedną ściankę przygotowaną z ażurowych listewek.

Możliwości powiększenia altany

Altanę można także rozbudować o domek narzędziowy albo drewutnię. W przypadku większych ogrodów często mamy problem ze schowaniem kosiarki, grabi, łopaty i innych przyborów ogrodniczych, które trzymamy w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym w domu. Dodatkowe pomieszczenie na zewnątrz pozwoli na łatwy dostęp do narzędzi i zachowanie porządku w ogrodzie i domu. Miłośnicy majsterkowania mogą zorganizować w domku mały warsztat i nie przeszkadzać innym domownikom w odpoczynku podczas wiercenia i piłowania.
Inną opcją jest dobudowanie do altany drewutni, gdzie w bezpieczny i uporządkowany sposób można przechowywać drewno do kominka. Jest ono chronione przed deszczem, ale jednocześnie może się suszyć w słońcu w letnie dni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć wszystkie te elementy w jedną konstrukcję. Altana ogrodowa z domkiem narzędziowym i drewutnią to świetny pomysł.

domek_narzedziowy_altana_drewutnia_porcjon
Domek narzędziowy z altaną i drewutnią Porcjon

Czym jest pawilon ogrodowy?

Pawilon ogrodowy jest uproszczoną wersją altany. Jego konstrukcja zazwyczaj jest plastikowa bądź metalowa, natomiast dach i ściany wykonane są z materiału. Pawilon może z powodzeniem służyć jako zastępstwo parasola ogrodowego, który jest mniej stabilny. Jeżeli chcesz zakupić pawilon pamiętaj o tym, że sprzedawany jest on w częściach do samodzielnego złożenia. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że konstrukcję należy złożyć na jesień i zimę. Przed złożeniem czy rozłożeniem konstrukcji zapoznaj się z instrukcją, tak aby przez przypadek nie uszkodzić żadnego z elementów. Przygotuj się też na zabezpieczanie pawilonu przed porwaniem przez wiatr. Ta lekka konstrukcja wymaga dodatkowego przymocowania do podłoża. W przypadku postawienia jej na trawniku sprawa jest dość prosta, wystarczy wykorzystać kotwy i szpilki do linek dociągających. Jeśli jednak planujesz ustawienie pawilonu na kostce lub betonie wbijanie elementów w twarde podłoże może być uciążliwe. Możesz wtedy dociążyć konstrukcję płytami chodnikowymi, donicami czy gazonami.

Pawilon ogrodowy – dla kogo to najlepszy wybór?

Pawilon ogrodowy jest świetnym rozwiązaniem do mniejszych ogródków np. przy bloku albo działek rekreacyjnych. Na rynku istnieje mnogość rozwiązań zarówno jeśli chodzi o wielkość i kształt, a kończąc na materiale i kolorystyce. Tym samym łatwo dopasować pawilon nawet do niewielkich przestrzeni. Plusem może być także łatwość jego montażu i demontażu. Jeśli będziesz chciał zyskać więcej miejsca pawilon łatwo złożyć i schować. Jest to też dobre wyjście dla osób poszukujących zadaszonego miejsca w ogrodzie na ostatnią chwilę. Pawilon z łatwością kupimy w markecie budowlanym i ustawimy w przeciągu godziny. Takim rozwiązaniem możemy uratować grilla w ogrodzie, a także wystawić przyjęcie urodzinowe czy inną uroczystość. Jest to optymalna osłona przed uporczywym słońcem lub przelotnym deszczem. Przed wiatrem lepiej osłonią nas pawilony z rozkładanymi ściankami, należy jednak pamiętać, że w trakcie dużej wichury lepiej złożyć konstrukcję.

Rozwiązanie dla biznesu – pawilon ogrodowy

Namiot ogrodowy w postaci dużego pawilonu będzie przydatny także w biznesie. Jeśli planujesz targi, konferencje czy spotkania firmowe na świeżym powietrzu jest to rozwiązanie dla Ciebie. Koszt zakupu lub wypożyczenia pawilonu jest niewielki. Plusem jest także to, że jest to rozwiązanie czasowe. Nie musisz inwestować w stałe miejsce ustawienia konstrukcji jak w przypadku altany. Pawilony świetnie sprawdzą się także jako zadaszenie przy ślubach plenerowych. Mogą to być jedynie niewielkie zadaszenia na czas samej uroczystości albo duże konstrukcje namiotowe, gdzie z odpowiednim podłożem można także wyprawić huczne wesele z muzyką i tańcem.

Altana ogrodowa vs pawilon ogrodowy

Zarówno pawilon, jak i altana ogrodowa służą temu samemu. Chronią nas przed słońcem, wiatrem czy deszczem oraz organizują przestrzeń do przebywania w ogrodzie. Wybór konstrukcji zależy w głównej mierze od Twoich oczekiwań. Altana jest świetnym rozwiązaniem w przypadku domu z ogrodem. Jest to droższa konstrukcja, jednak możemy korzystać z niej latami. Niestraszne są jej żadne warunki pogodowe. Co więcej, możesz powiększyć ją o domek narzędziowy czy drewutnię. Możesz mieć też pewność, że klasyczne drewno zawsze będzie dobrze wyglądać w ogrodzie.
Pawilon polecamy osobom, które wolą tymczasowe rozwiązania. Jeśli nie jesteś przekonany do spędzania czasu w ogrodzie lub masz w nim niewiele miejsca, to rozwiązanie dla Ciebie. Jest to też mniejsza inwestycja, jednak dostępna od ręki w marketach budowlanych. Altanę zazwyczaj trzeba zamówić sporo wcześniej, a także poświęcić czas na przygotowanie podłoża. Pawilon możesz mieć u siebie w ogrodzie w ciągu kilku godzin. Mniejsza cena, wiąże się jednak z trwałością produktu. Pamiętaj, że pawilon musisz złożyć podczas burzy i silnego wiatru. Należy go też całkowicie złożyć na sezon jesienno-zimowy. Materiał, którym wykończony jest dach oraz ściany jest bardziej podany na uszkodzenia, więc licz się z tym, że z czasem pojawią się na nim nieestetyczne łaty.

Altana ogrodowa czy pawilon? Każde z nich ma swoje plusy i minusy, jednak mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci wybór odpowiedniego rozwiązania do Twojego ogrodu. W przypadku dalszych pytań możesz liczyć na naszą pomoc! Z przyjemnością zaproponujemy idealny domek lub altanę odpowiednią do Twoich potrzeb i możliwości.