Altana ogrodowa vs pergola – co sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Altana ogrodowa vs pergola – co sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Lato w pełni, a Ty wciąż wybierasz konstrukcję, która przede wszystkim posłuży Ci do odpoczynku w ogrodzie? Nie wiesz, na co się zdecydować? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym porównujemy dwa popularne rozwiązania – altanę ogrodową i pergolę. Dowiesz się, które z nich sprawdzi się w Twoim ogrodzie i jakie są ich wady i zalety.

Czym różni się altana ogrodowa od pergoli?

Główną różnicą pomiędzy altaną ogrodową, a pergolą jest kwestia zadaszenia. W klasycznej altanie dach jest całkowicie kryty np. blachą, papą, gontem, blachodachówką czy dachówką. W zależności od wyboru pokrycia dachu należy odpowiednio dopasować materiał konstrukcji oraz jej wytrzymałość. Pergola z kolei posiada lekki dach, niekoniecznie pokryty stałym zadaszeniem. Cień mogą zapewniać poziome belki, ażurowe okrycia czy pokrycie z materiału. Pergolę często możemy spotkać w architekturze śródziemnomorskiej czy krajach o cieplejszym klimacie, gdyż ze względu na konstrukcję świetnie współgra ona ze słońcem, jednak niekoniecznie chroni przed deszczem i silniejszym wiatrem. Altana z kolei o wiele bardziej sprawdza się przy polskiej pogodzie zabezpieczając wnętrze altany przed opadami zarówno deszczu i śniegu oraz silnymi podmuchami wiatru.


Sprawdź również porównanie altan ogrodowych i pawilonów

Gdzie umiejscowić altanę ogrodową, a gdzie pergolę?

Altany mają zazwyczaj charakter wolnostojący. Umiejscawiamy je w odosobnionym miejscu z dala od domu, by uczynić je pewnego rodzaju oazą w codziennym zgiełku. Mogą być oparte na kształcie czworokąta lub wielokąta, a ścianki zazwyczaj są zabudowane lub częściowo ażurowe. W altanach możesz na stałe pozostawić meble ogrodowe. Często wykonuje się je z tego samego drewna co altana, aby zapewnić spójność stylistyki. Pergola z kolei nie posiada ścian, a jedynie słupy podtrzymujące konstrukcję otwartego dachu. Kształt pergoli oparty jest na planie kwadratu lub prostokąta. Z tego względu najczęściej lokalizuje się ją przy ścianie budynku, aby zapewnić częściowe zacienienie. Oczywiście pergolę można postawić również jako wolnostojącą konstrukcję. Należy jednak pamiętać, że pod obie konstrukcje należy odpowiednio przygotować podłoże.

altana_drewniana_slonce
Altana drewniana Słońce

Jaki materiał jest najlepszy do zbudowania pergoli, a jaki do altany ogrodowej?

W obu przypadkach świetnie sprawdzi się drewno. Ten naturalny materiał zawsze dobrze wygląda w ogrodzie, jest łatwy w obróbce, wytrzymały, a także łatwy w utrzymaniu. Altanę można wykonać także z metalu – konstrukcja z pewnością będzie wyglądała lżej i bardziej nowocześnie. Jednak metal szybko nagrzewa się na słońcu odbierając przyjemność z wypoczynku w altanie. Inną opcją jest altana murowana. Jest ona jednak znacznie droższa, a czas jej postawienia o wiele dłuższy. Murowanej altany nie da się także w łatwy sposób przearanżować, drewno wystarczy przemalować na wybrany kolor. Pergolę z kolei warto wykonać ze stali malowane proszkowo – będzie to najtańsza konstrukcja. Z racji otwartego dachu i braku ścian nagrzany metal nie będzie tak przeszkadzał jak w przypadku altany. W nowoczesnych projektach domów można spotkać się także z pergolami połączonymi z budynkiem. Belki pergoli wylewane są z żelbetu razem z konstrukcją budynku, podparte na stalowych, bądź aluminiowych słupach. Ozdobne belki wykonane są z kolei z drewna. Takie konstrukcje z pewnością nie są małym wydatkiem, ale z pewnością wytrzymają długie lata użytkowania.

altana_drewniana_orion
Altana drewniana Orion

Wielkość ogrodu, a architektura ogrodowa

Wybierając rozwiązanie dla siebie warto wziąć pod uwagę wielkość ogrodu czy ogródka działkowego, gdzie konstrukcja ma stanąć. Altana lepiej będzie się prezentować na większej, otwartej przestrzeni, gdzie można zaaranżować ją jako oddziela strefę np. z grillem. Warto altanę obsadzić krzewami lub kolorowymi kwiatami, tak aby stworzyć w niej przestrzeń do relaksu i wypoczynku. Pergola z kolei sprawdzi się w mniejszych ogrodach np. dołączonych do parterowych mieszkań w bloku. Można połączyć ją ze ścianą budynku i wykorzystać jako jednoczesne zacienienie tarasu oszczędzając tym samym miejsce na trawnik i rośliny. Niezależnie od wyboru, konstrukcje te z pewnością urozmaicą aranżację ogrodu i pozwolą wygodnie spędzić wolny czas z rodziną i znajomymi.

Altana ogrodowa vs pergola – którą wybrać?

Aby dopasować odpowiednie rozwiązanie dla siebie zastanów się najpierw nad swoimi potrzebami. Jeśli wolisz prywatne, ciche miejsce wśród zieleni postaw na altanę. Pergola z kolei będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na otwartej przestrzeni. Pergolę można zbudować nad tarasem mając bezpośrednie połączenie z domem. Koszt obu konstrukcji jest uzależniony od ich wielkości oraz materiału, z którego mają być wykonane. Najdroższe będą żelbetowe pergole połączone z konstrukcją domu, tańsze drewniane altanki, a najwięcej oszczędzimy kupując gotową pergolę aluminiową w markecie ogrodowym (pamiętaj jednak, że często jest to zakup na jeden sezon). Mnogość rozwiązań na rynku pozwoli z pewnością dopasować odpowiednie rozwiązanie do twoich oczekiwań i założonego budżetu.

Altana ogrodowa i pergola tarasowa mają to samo zadanie – ochronę przed słońcem i stworzenie odpowiedniego klimatu w Twoim ogrodzie. Jeśli wciąż się wahasz co wybrać skontaktuj się z nami, a pomożemy znaleźć idealny projekt dla Ciebie.