Domek narzędziowy – gdzie, za ile i jaki będzie idealny do Twojego ogrodu?

Domek narzędziowy – gdzie, za ile i jaki będzie idealny do Twojego ogrodu?

Domek narzędziowy to niezbędna rzecz dla każdego miłośnika ogrodu. Pomieści wszelkie niezbędne akcesoria, ale w większym wymiarze może być równie dobrym schowkiem dla rowerów, mebli ogrodowych i dziecięcych zabawek. Zamiast składować rzeczy w garażu, przedsionku, na strychu i w pomieszczeniach gospodarczych, wybierz jeden domek narzędziowy i zaprowadź porządek w swoim domu.

Funkcje domku narzędziowego

Oprócz wspomnianej już funkcji przechowywania, która jest niewątpliwie najbardziej istotna, domek może służyć także jako niewielki warsztat. Warto wtedy zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary pomieszczenia, zwłaszcza wysokości stropu. Istotne jest także doprowadzenie do domku prądu lub wybór projektu z oknem, tak aby zachować odpowiednie doświetlenie wnętrza. Okno jest ważne w przypadku wentylacji – przy malowaniu farbami, czy szlifowaniu przy dużej ilości pyłu może się okazać niezbędnym elementem konstrukcji. Równie istotne są drzwi, lepiej żeby otwierały się na zewnętrz, a nie zabierały miejsca wewnątrz domku. Jest to również istotne z racji kwestii bezpieczeństwa, przy nagłej awarii podczas majsterkowania szybciej można uciec z pomieszczenia.

Domek narzędziowy – materiały

Na rynku można znaleźć kilka możliwości dotyczących materiałów konstrukcyjnych domków narzędziowych. Jakie są ich wady i zalety? Czytaj dalej!

Domek narzędziowy drewniany

Najpopularniejszym wyborem większości działkowiczów są domki drewniane. Nic w tym dziwnego, gdyż są łatwe w budowie, a jednocześnie trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, drewno łatwo przemalować, jeśli wizja na aranżację ogrodu zmieni się w czasie. Są także bardzo przyjazne w użytkowaniu. Z łatwością można przymocować dodatkowe półki, czy przykręcić regał do ściany, żeby wzmocnić jego stabilność. Aby zapewnić domkowi nieskazitelny wygląd i trwałość na kolejne lata warto okresowo go zaimpregnować lub pokryć bejcą. Ten obowiązek może być nieco uciążliwy, zwłaszcza dla zapominalskich osób.

domek_narzedziowy_erydan
Domek narzędziowy Erydan

Domek narzędziowy metalowy

Nowoczesne domki narzędziowe to z pewnością te wykonane z metalu. Lekkie, wytrzymałe i stosunkowo tanie zachwycają swoim loftowym, prostym designem. Nie nadają się jednak na domki, które miałyby służyć dodatkowo jako warsztat. Metal latem szybko się nagrzewa, tworząc w środku duszną, gorąca puszkę, zimą zaś w domku może panować mróz, a wychłodzone ściany nie będą zachęcać do przebywania w nim. Domek metalowy jest też narażony na korozję, więc warto zainwestować w produkt o lepszej jakości.

Domek narzędziowy plastikowy

Jeśli chcesz zaoszczędzić czasu i pracy przy konserwacji swojego domku narzędziowego wybierz model wykonany z plastiku. Tworzywa sztuczne nie wymagają zbyt wiele pracy, można je sezonowo czyścić, ale nie jest to wymóg konieczny. Dodatkowo są lekkie, tanie, odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Jaką mają wadę? Tani plastik może nie wyglądać estetycznie, a domki imitujące drewno nigdy nie będą tak przytulne i stylowe jak drewniane domki letniskowe. Może także wystąpić problem jeśli będziesz chciał zmienić stylizację domku, nie każde tworzywo da się łatwo i estetycznie pomalować.

Odpowiednie miejsce na domek narzędziowy

Warto przemyśleć miejsce, na którym ma stanąć Twój domek. Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie, utwardzenie i wypoziomowanie podłoża. Do tego celu możesz użyć betonowych bloków, wylewki, dobrze utwardzonego i zabezpieczonego żwiru lub kostki brukowej. Ustawienie domku bezpośrednio na gruncie może powodować zawilgocenie ścian, a tym samym niszczenie domku.

Bardzo często takie budynki stawiamy w odległym rogu działki. Jest to dobre rozwiązanie jeśli w domku zamierzasz majsterkować, wtedy dźwięk piły czy młotka nie będzie przeszkadzał odpoczywającym w ogrodzie domownikom. Jeśli jednak domek ma służyć głównie do przechowywania warto ustawić go w podręcznym miejscu np. przy ogródku warzywnym. Świetną opcją jest także połącznie domku narzędziowego z altaną. Po biesiadowaniu w altanie czy podczas nagłej ulewy zaraz obok będziesz mógł szybko schować grilla, poduszki z zestawów wypoczynkowych czy drobne meble ogrodowe.

Wielkość domku narzędziowego

Jeśli chcesz uniknąć komplikacji formalnych przy budowie domku narzędziowego wybierz model do 35 m2 (dla terenów wiejskich) oraz 25 m2 (dla terenów miejskich). Takie domki można postawić bez pozwolenia na budowę w przypadku gdy są parterowe i nie przytwierdzone na stałe do gruntu. Na działce 500 m2 możesz postawić dwie takie budowle np. domek narzędziowy i wiatę na samochód. Gdy jednak chcesz postawić na swojej działce większą konstrukcję lub większą ich ilość musisz zwrócić się o pozwolenie do urzędu gminy albo starostwa powiatowego.

domek_narzedziowy_hadar
Domek narzędziowy Hadar

Domek narzędziowy – inspiracje

Zobacz nasze nowoczesne domki narzędziowe i zainspiruj się!

Domek narzędziowy z drewutnią Rigel 

Domek 2 w 1 pozwoli Ci zaoszczędzić miejsca na działce. Stwórz swoją przestrzeń do przechowywania na działce! W domku schowasz niezbędne narzędzia ogrodowe, natomiast pod przedłużonym daszkiem możesz magazynować drewno na zimę. Ażurowe ścianki drewutni utrzymają pniaki na miejscu, a ich ażurowa konstrukcja pozwoli na dostęp do światła i powietrza, tak aby na zimę drewno było suche i przygotowane do wrzucenia do kominka. Przed deszczem ochroni je dach pokryty gontem bitumicznym.

domek_narzedziowy_z_drewutnia_rigel
Domek narzędziowy z drewutnią Rigel

Domek narzędziowy z altaną Eltanin 

Eltanin to połączenie domku narzędziowego z altaną. Świetna konstrukcja dla tych, którzy chcą mieć zadaszenie podczas grillowania z rodziną czy przyjaciółmi. Latem w altanie można rozłożyć stoły, krzesła, siedziska i przyozdobić ją wybranymi dodatkami np. poduszkami. Natomiast na czas jesienno-zimowy wszystkie akcesoria schować w domku narzędziowym. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w półeczki uchwyty czy skrzynie do przechowywania jest tutaj kluczem do sukcesu.

domek_narzedziowy_z_altana_eltanin
Domek narzędziowy z altaną Eltanian

Domek narzędziowy z altaną i drewutnią Porcjon 

Dla wymagających działkowiczów przygotowaliśmy model 3 w 1 czyli altanę, drewutnię i domek narzędziowy w jednej konstrukcji. Zagospodaruj swój ogród w najbardziej optymalny sposób i połącz miejsce wspólnej biesiady czy spokojnego wypoczynku z częścią do przechowywania niezbędnych narzędzi. Świetnie sprawdzi się na działce letniskowej zajmując niewiele miejsca, a spełniając wiele istotnych funkcji.

domek_narzedziowy_altana_drewutnia_porcjon
Domek narzędziowy z altaną i drewutnią Porcjon

Wciąż nie podjąłeś decyzji, który domek jest najlepszy dla Ciebie? Skontaktuj się z nami! Z chęcią pomożemy wybrać Ci jeden z naszych modeli lub pomyślimy wspólnie nad indywidualnym projektem.