Nietypowe altany ogrodowe – jak zaaranżować ciekawą altanę?
Miejsce ze stołem, krzesłami i zadaszeniem do spędzania czasu na świeżym powietrzu to nieodłączny element każdego ogrodu. Możliwości jego zaaranżowania jest wiele, jednak dużym zainteresowaniem w tym zakresie cieszą się altany. Altanka ogrodowa to praktyczny i funkcjonalny element małej architektury na przydomowej posesji, który przy okazji może przyozdobić i urozmaicić ogród. Jesteś właścicielem dużej działki oraz nowocześnie wykończonego domu i szukasz ciekawej altanki, która będzie wyróżniać się na tle tych stojących u sąsiadów? Nietypowe altany ogrodowe – poznaj nasze pomysły na ich aranżację!
Jaką funkcję spełnia altana ogrodowa?
Rola altanki w ogrodzie jest powszechnie znana, jednak dla tych, którzy jeszcze wahają się nad jej postawieniem, na początku postanowiliśmy wyróżnić korzyści wynikające z jej posiadania. Altanka ogrodowa to wprost idealne miejsce na relaks w wolnym czasie na świeżym powietrzu. Można w niej swobodnie usiąść i schronić się przed palącym słońcem, mocnym wiatrem czy deszczem. Umożliwia także organizację spotkań z rodziną i przyjaciółmi, jedzenie posiłków i grillowanie.
Przydomowa altana pełni zatem przede wszystkim funkcję miejsca, gdzie można odpocząć i zrelaksować się na łonie natury. Ze względu jednak na swoją wielkość niezaprzeczalnie rzuca się w oczy, dlatego też może stać się elementem dekoracyjnym, który doda ogrodowi charakteru i uroku.
Jaka altana ogrodowa sprawdzi się najlepiej?
Altany ogrodowe praktycznie pod każdym względem można dostosować je do potrzeb przyszłych właścicieli. Tworzone są z różnorodnych materiałów takich jak drewno, technorattan czy metal, co nie tylko wpływa na ich wygląd i estetykę, ale głównie trwałość i wytrzymałość.
Klasycznym i zarazem cieszącym się największą popularnością rozwiązaniem jest altanka drewniana. Doskonale pasuje do charakteru przestrzeni, w jakiej jest stawiana, ponieważ jest naturalna. Z drugiej strony jednak wymaga ciągłej dbałości, konserwacji i impregnacji, co nie jest konieczne choćby w przypadku altany z kamienia.
W zasadzie każdy materiał, z jakiego wykonana zostać może altanka do ogrodu, ma swoje plusy i minusy, trudno więc wskazać ten najlepszy. Warto samemu przeanalizować jedne i drugie i na tej podstawie wyłonić taką altanę, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom.
Dlaczego warto mieć nietypową altanę w ogrodzie?
Powiedzieliśmy już sobie, jakie funkcje pełni altana ogrodowa, przyszła pora na wymienienie zalet z posiadania altany nietypowej, zdecydowanie wyróżniającej się na tle reszty. W końcu nikt nie powiedział, że taki obiekt musi być prosty i nudny, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zmodyfikować projekt pod kątem wizji, jaka zrodziła się w naszej głowie.
Nietypowa altanka ogrodowa – co musisz wiedzieć? Nanoszenie wszelkich zmian na projekt altany sprawi, że stanie się ona skrojona na miarę. Z jednej strony będzie odpowiadać nam pod kątem wizualnym, a z drugiej praktycznym. Na pewno nie będzie przez to banalna i tuzinkowa, a to często można zarzucić prostym, niemodyfikowanym przez właścicieli ogrodowym obiektom.
Nietypowy kształt, rozmiar i ogólny wygląd altany sprawiają, że staje się wyjątkowa i oryginalna. Szanse na spotkanie takiej samej lub nawet podobnej w okolicy są niewielkie, przez co przyciągnie uwagę i wzbudzi zazdrość u niejednego sąsiada.
Co warto umieścić w altanie ogrodowej?
Altana z założenia ma stać się komfortowym miejscem do odpoczynku i relaksu, dlatego powinniśmy zacząć od wybrania wygodnych mebli. W zależności od obszaru do zagospodarowania możemy postawić na szerokie wieloosobowe kanapy czy narożniki lub zdecydować się na pojedyncze krzesła albo fotele. Na środku powinien znajdować się rzecz jasna stół, przy którym będzie można usiąść i wypić kawę lub zjeść posiłek.
Styl i wygląd altany ogrodowej w środku zależy od typu architektury, stylu aranżacji ogrodu oraz – co najważniejsze – gustu i upodobań domowników. Oprócz mebli ważne są też urokliwe dodatki, które sprawią, że w altance panować będzie przyjemny klimat. Mowa tutaj o poduszkach, zasłonkach czy obrusie. Na ściankach altany lub przy suficie powiesić można też specjalne sznury lampek, które pięknie oświetlą wnętrze wieczorową porą. W altance nie powinno też oczywiście zabraknąć ulubionych kwiatów i roślin.
Nietypowe altany – pomysły
Często zadawane pytania o altany ogrodowe dotyczą tego, jak zaaranżować takie obiekty, by robiły wrażenie, stając się prawdziwą ozdobą. Tak naprawdę do uzyskania nietypowej altany są dwie drogi: wybór oryginalnego projektu lub zagranie dodatkami.
Decydując się na nowoczesny projekt, wykonany z kamienia lub metalu, bez względu na wyposażenie zyskujemy pewność, że taka altana będzie wzbudzać zainteresowanie i przyciągać wzrok. A nietradycyjnymi nazwać można obiekty proste w swej konstrukcji, z płaskim dachem, z przeszkleniami i utrzymane w chłodnych, ciemnych barwach.
Nietypowy wygląd altany uzyskać też można, dobierając do niej wymyślne i nietuzinkowe dodatki. Akurat tutaj możemy popuścić wodze fantazji i zrealizować najśmielsze swoje pomysły. W końcu to tylko elementy ozdobne – jeśli nam się opatrzą, bez problemu wymienimy je na nowe i to niewielkim nakładem środków.