Domki letniskowe, a prawo budowlane

Domki letniskowe, a prawo budowlane

Coraz częściej sięgamy po rozwiązania na mniejsze działki. Pracując w dużym mieście szukamy odskoczni i chwili spokoju na łonie natury. Świetnym rozwiązaniem jest postawienie własnego domku letniskowego, który może służyć nam, ale też przynosić korzyści z wynajmu, gdy akurat my w nim nie przebywamy. Co warto wiedzieć przed decyzją o postawieniu domku letniskowego?

Czym jest domek letniskowy?

Czasami domek letniskowy ciężko odróżnić od tradycyjnego domu mieszkalnego. Definicję obu znajdziemy w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Domek letniskowy jest wykorzystywany zazwyczaj sezonowo co czyni go budynkiem rekreacji indywidualnej i takiego właśnie pojęcia powinniśmy szukać w rozporządzeniu. W dużym skrócie będzie on się różnił od budynku mieszkalnego całorocznego innym rodzajem ocieplenia i wymaganiami dotyczącymi m.in. konstrukcji budynku. Uproszczona konstrukcja wiąże się także z uproszczonymi sprawami formalnymi przy budowie.

Budowa na zgłoszenie

Budowa na zgłoszenie jest niczym innym niż mniejszymi wymogami formalnymi, które musimy spełnić przed budową. Tym samym oszczędzamy czas, który spędzimy w kontakcie z urzędem, gdyż czas oczekiwania na pozwolenie na budowę to kilka – kilkanaście miesięcy. Jednak, aby możliwe było rozpoczęcie budowy na zgłoszenie nasz projekt musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze powierzchnia zabudowy musi wynosić pomiędzy 35-70 m2, z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6m i wysięgiem wsporników do 2m. Na działce nie możemy postawić więcej niż jednego domku na każde 500 m2 powierzchni działki. Co istotne, domek musi spełniać wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy (w przypadku braku MPZP). Należy także zachować odpowiednie odległości od granic działki z uwzględnieniem przepisów przeciwpożarowych.

domek_letniskowy_arend
Domek letniskowy Arend

Czy na działce można wybudować dowolny domek letniskowy?

Zarówno w przypadku domku letniskowego, jak i domu mieszkalnego na działce nie możemy postawić byle jakiego budynku. Wymagania dotyczące jego wyglądu znajdują się we wcześniej wspomnianym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Często znajdziemy w nim zapisy dotyczące wyglądu i kąta nachylenia dachu, powierzchni biologicznie czynnej, a czasami nawet wymagania kolorystyczne dotyczące elewacji. Jeśli na naszej działce nie został uchwalony plan musimy zgłosić się do urzędu w celu ustalenia warunków zabudowy. W tym przypadku na podstawie wniosku i rozpoznaniu okolicznej zabudowy urzędnik ustali, jakie warunki musi spełniać nasz budynek. W przypadku ich niespełnienia można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej, a nawet rozbiórki budowli.

Technologia budowy

Domek letniskowy najczęściej budowany jest w technologii szkieletowej z drewna świerkowego. Należy zwrócić uwagę, aby było ono odpowiednio osuszone i zaimpregnowane. Tym samym oszczędzimy sobie zmartwień naprawami i remontami w kolejnych latach. Do ocieplenia najlepiej użyć wełny mineralnej, która ma doskonałe właściwości izolacyjne. Wnętrze można wykończyć karton gipsem, choć często wybierane jest wykończenie boazeryjne, które dodaje sielskiego klimatu. Drewno jest ciepłym materiałem, zapewnia uczucie bliskości z naturą i spokoju. Na etapie wyboru projektu należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien i drzwi. Przy budowie szkieletowej ich późniejsza zmiana nie jest tak prosta jak w murowanych budynkach.

Jak zaplanować domek letniskowy?

Jako, że domek letniskowy ma służyć głównie wypoczynkowi i naszej rekreacji warto zadbać o przestronną część dzienną, w której z pewnością będziemy spędzać najwięcej czasu. Funkcjonalnie zaplanowana kuchnia, nie musi być duża, ważne żeby zapewniała odpowiednią ilość blatu roboczego i posiadała niezbędne sprzęty. Jak wiadomo dobre jedzenie może umilić czas w każdej sytuacji. Kolejną istotną rzeczą jest zaplanowanie części jadalnianej, najlepiej zarówno w środku domku, jak i na tarasie. W przypadku letnich grilli będzie można cieszyć się bliskości przyrody spożywając posiłek na zewnątrz. Równie miłą opcją jest wypicie porannej kawy na leżaku wystawionym na słońce. W pochmurne dni przyda się jednak dobrze zaplanowana strefa wypoczynkowa w domku. Wygodna kanapa z widokiem na kominek oraz telewizor sprawią, że jesienne wieczory będzie można spędzać w duchu Netflix & chill.

Aranżacja działki

Posiadając domek letniskowy warto zadbać także o dobrą aranżację działki. Z pewnością przyda się na niej dodatkowe miejsce do przechowywania np. grilla, narzędzi ogrodowych, czy mebli ogrodowych. Dla posiadaczy kominka w domku istotne jest także miejsce do przechowywania drewna. Jak wydzielić strefę, która pozwoli utrzymać porządek na działce dowiesz się z tego artykułu. Dobrym rozwiązaniem będzie domek narzędziowy, który zmieści nawet większe przedmioty, jak kosiarka czy dmuchawa do liści. Może być też dobrym rozwiązaniem na przechowywanie rowerów, tak aby nie wozić ich ze sobą przy każdym wyjeździe do domku letniskowego. Inną opcją jest ustawienie altany, która może być miejscem spotkań na zewnętrz i zapewnić osłonięte od warunków atmosferycznych miejsce do biesiadowania.

Budowa domku letniskowego może być wyzwaniem, jednak na pewno przebiegnie szybciej niż rozpoczęcie prac nad budyniem mieszkalnym, który wymaga pozwolenia na budowę. Niemałym plusem jest możliwość łatwego dopasowania domku do swoich wymagań z czym z chęcią pomożemy! Gdy już zakończymy pracę, każdy spędzony weekend lub wymarzone wakacje na łonie natury będą przyjemnością we własnym domku letniskowym.