Porządek w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Porządek w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Początek jesieni to najlepszy czas na przygotowanie ogrodu przed nadchodzącą zimą. Odpowiednio zadbany ogród pozwoli na rozpoczęcie sezonu wiosennego w prosty i przyjemny sposób. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie, aby cieszyć się porządkiem na działce i tym samym zadbać o wytrzymałość sprzętów oraz wyposażenia ogrodu na kolejne lata. Jak odpowiednio przeprowadzić prace i co pomoże w utrzymaniu porządku?

Jesienne prace ogrodowe

Przełom września i października to najlepszy czas na gruntowne porządki na działce. Jest to dobra okazja do konserwacji i impregnacji drewnianej architektury, choćby altany ogrodowej, która znajduje się w ogrodzie. Jak odpowiednio zadbać o altanę przeczytasz tutaj. Jeśli prowadzisz ogródek warzywny warto zwrócić na niego szczególną uwagę i oczyścić ziemię z pozostałych roślin czy chwastów. Dobrze sprawdzić stan szklarni lub tunelu na warzywa i dokonać niezbędnych napraw. To samo tyczy się ogrodzenia działki, które może wymagać wymiany przęseł lub ich wzmocnienia. Kolejną istotną kwestią jest schowanie mebli ogrodowych, które używane są sezonowo. Przed ich schowaniem warto je umyć, pokrowce wyprać, a po dobrym ich wysuszeniu schować w przeznaczone do tego miejsce. Korzystając z jeszcze ciepłej pogody warto zadbać o zabezpieczenie roślin na zimę lub przeniesienie ich do ogrodu zimowego.

Miejsce na narzędzia ogrodowe

Narzędzia ogrodowe warto przechowywać w zorganizowany sposób, tak aby uchronić się przed długimi poszukiwaniami poszczególnych sprzętów i zadbać o ich niezawodność przez kolejne sezony. Dobrze przechowywany sprzęt nie będzie się psuł, rdzewiał czy tępił np. w przypadku sekatorów lub nożyc ogrodniczych. Przy organizacji ogrodu warto zastanowić się ile sprzętu ogrodowego posiadamy i gdzie chcemy go przechowywać. Część rzadziej używanych rzeczy można przechowywać w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym w domu, jednak często używane narzędzia warto pozostawić w ogrodzie, tak by były łatwiej dostępne. Istnieje kilka opcji, które można wykorzystać w ogrodzie do przechowywania – prezentujemy je w artykule poniżej.

Skrzynia ogrodowa na najpotrzebniejsze rzeczy

Najmniejszą z dostępnych opcji jest skrzynia narzędziowa. Najczęściej jest wykonana z trwałego plastiku lub metalu. Jest to świetne rozwiązanie do niewielkiego ogródka. Skrzynię łatwo ustawić pod ścianą i wkomponować w ogród. Można wykorzystać ją także jako dodatkowe miejsce do siedzenia w czasie letnim. Wystarczy udekorować ją poduszkami przeznaczonymi do wykorzystania na zewnątrz i tym samym stworzyć wygodne siedzisko. Skrzynia sprawdzi się do przechowywania podstawowych narzędzi ogrodowych jak sekator, nożyce, grabie, motyczki itp. Przechowywanie tych sprzętów w ogrodzie pozwoli na zachowanie czystości w domu i nie nanoszenie ziemi oraz brudu.

Szafa ogrodowa do optymalnego przechowywania

Jeśli potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania, jednak twoja działka nie jest zbyt duża możesz postawić na niej szafę ogrodową. Jest to pośrednie rozwiązanie pomiędzy skrzynią a domkiem narzędziowym. Co prawda nie jest przestrzeń, w której zmieszczą się meble ogrodowe, pomieści ona jednak większe sprzęty jak kosiarka czy dmuchawa do liści. Szafy ogrodowe można znaleźć jako konstrukcje drewniane lub plastikowe. Wybierając model dla siebie należy zwrócić uwagę czy posiada on podłogę. Szafę, podobnie jak altanę czy domek narzędziowy można postawić na odpowiednio przygotowanym podłożu lub dodatkowo odizolować ją od podłoża podłogą co jest istotne przy przechowywaniu w niej sprzętów. Warto pamiętać, że drewniana szafa będzie wymagała odpowiedniej impregnacji, jednak będzie ładniej wpisywała się w ogród. Konstrukcja z plastiku będzie jednak tańsza i łatwiejsza w utrzymaniu. Istotną kwestia jest też zadbanie o odpowiednie zamknięcie szafy. Pozostawione na zewnątrz narzędzia mogą być pokusą dla złodziei.

Domek narzędziowy dla dobrej organizacji

Osobom, które posiadają spore działki polecamy postawienie domku narzędziowego. Jego rozmiar można dopasować do przechowywanych w nim rzeczy, a także podzielić go na strefy wewnątrz. W domku można przechowywać nie tylko sprzęt, ale też rowery czy używane sezonowo meble ogrodowe. Aby zachować pełen ład, w środku można umieścić szafę na drobniejsze przedmioty, czy wieszaki na łopatę i grabie. Często domki są także wykorzystywane jako niewielkie warsztaty, mają w środku podłączenie do prądu, co może ułatwić wykonywanie prac narzędziami elektrycznymi z dala od domu. Odpowiednio skonstruowany i impregnowany domek jest inwestycją na długie lata. Warto tym samym przemyśleć czy nie warto zainwestować w jego budowę, tak by przygotować miejsce na asortyment, który będziemy zakupywać w przyszłości.

domek_narzedziowy_hadar
Domek narzędziowy Hadar

Odpowiednie przechowywanie narzędzi i sprzętów ogrodowych pozwoli na ich niezawodność przez kolejne sezony. Dopasuj rozwiązanie do swoich potrzeb i ciesz się porządkiem w ogrodzie. Szeroki asortyment produktów dostępny obecnie na rynku pozwoli ci dopasować rozwiązanie idealne dla ciebie i sprawi, że prace ogrodowe będą przyjemnością.