Drewutnia w ogrodzie – jak wybrać odpowiednią?

Drewutnia w ogrodzie – jak wybrać odpowiednią?

Każdy kto ogrzewa dom drewnem powinien zadbać o przestrzeń do przechowywania drewna. Wysuszone polana mogą przydać się także przy rozpalaniu wędzarni, a gdy w ogródku zorganizowane jest miejsce na ognisko. Składowane drewno poza swoją funkcjonalnością może atrakcyjnie wyglądać i być ozdobą ogrodu, zwłaszcza jeśli zadbamy o jego otoczenie. Jak najlepiej przechowywać drewno?

Odpowiednie przygotowanie drewna

Podstawą do szybkiego i skutecznego rozpalania w kominku jest odpowiednie przygotowanie drewna. Świeże drewno nie będzie chciało się szybko zająć, a może także przygasać podczas palenia. Co więcej, wytworzy o wiele więcej zanieczyszczeń powietrza przy spalaniu. Tym samym, warto zadbać o uzyskanie odpowiedniej wilgotności drewna do palenia. Powinno ono wynosić około 15-20 %, którą możemy uzyskać po składowaniu drewna przez 1,5-2 lata. Najlepszą opcją do przechowania drewna są drewutnie. Można je wykonać samodzielnie wykorzystując dostępne materiały, jednak na rynku jest już dostępna mnogość propozycji różniąca się wielkością czy materiałem wykonania. Gotowe drewutnie z pewnością oszczędzą czas przygotowania konstrukcji, mogą mieć także ciekawy, atrakcyjny wygląd, który podkreśli walory ozdobne ogrodu.

domek_narzeziowy_z_drewutnia_erydan
Domek narzędziowy z drewutnią Erydan

Miejsce ustawienia drewutni

Drewutnię można ustawić jako obiekt wolnostojący lub połączony z innymi konstrukcjami. Często umieszcza się ją przy ścianie domu lub połączoną z domkiem narzędziowym lub altaną. Ważne przy wyborze miejsca ustawienia drewutni jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, ale też osłonięcie drewna przed opadami śniegu lub deszczu. Jednocześnie warto zadbać o swobodny dostęp do opału i ustawić drewutnię blisko domu lub strefy rekreacyjnej np. blisko miejsca na ognisko. Przy ustawieniu drewutni przy budynku należy wybrać ścianę z ekspozycją zachodnią lub południową. Słońce pozwoli na spokojne wysychanie drewna, ale też zapobiegnie zbieraniu się wilgoci i gniciu polan.

Jak wybrać odpowiednią drewutnię

Tworząc konstrukcję drewutni lub wybierając gotowe rozwiązanie należy zwrócić uwagę na dach i podłogę. Dobra konstrukcja odseparuje szczapy od wilgotnego, zimnego podłoża, a odpowiednie pokrycie dachu zapewni ochronę przed deszczem i śniegiem. Rozmiar drewutni warto dobrać do własnych potrzeb. Inna ilość polan będzie potrzebna do ogrzania domu przez całą zimę, a inna jedynie do okazjonalnego rozpalania ogniska. Można rozpocząć od mniejszej drewutni, a następnie rozbudowywać ją o kolejne segmenty. Warto jednak pamiętać, aby wysokość drewutni nie przekraczała 1,80 cm ze względu na jej stabilność. Po wybraniu odpowiednich wymiarów można zastanowić się nad materiałem i kolorem konstrukcji. Drewutnia może pięknie wyeksponować drewno i stworzyć naturalną ozdobę w ogrodzie.

domek_narzedziowy_z_drewutnia_rigel
Domek narzędziowy z drewutnią Rigel

Rodzaje konstrukcji drewutni

Drewutnię można postawić jako obiekt jednofunkcyjny, który będzie dołączony do ściany czy ogrodzenia. Inną opcją jest połączenie drewutni z domkiem narzędziowym. Jest to bardzo często rozwiązanie, które pozwala na zorganizowanie miejsca do przechowywania na działce. W domku narzędziowym można z powodzeniem schować narzędzia ogrodowe, ale też sprzęt do rąbania drew do składowania. W przypadku mniejszej działki do drewutni można dobudować niewielki schowek, który pozwoli na przechowywanie mniejszych przedmiotów. Warto zwrócić uwagę na ażurowe ściany, które zazwyczaj wyznaczają miejsce drewutni. Są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniej wentylacji, jednak nie należy pozwolić na pięcie się po nich roślin. Bluszcze i pnącza mogą prowadzić do pleśnienia drewna.

Materiał do budowy drewutni

Najczęściej spotykanym materiałem do budowy drewutni jest drewno. Ten naturalny materiał pasuje do większości ogrodów, jest wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Więcej o odpowiedniej impregnacji możesz przeczytać tutaj. Dodatkowo drewniana drewutnia nie nadszarpnie znacząco domowym budżetem, zwłaszcza jeśli postawisz na rodzimą sosnę lub świerka. Drewno egzotyczne jest trudniej dostępne, może też wymagać specjalnej obróbki. Jeśli wolisz inne wykończenie drewutni możesz postawić na konstrukcję ze stali lub aluminium. Stal jest bardzo wytrzymałym materiałem, który przy zastosowaniu farby antykorozyjnej może służyć przez kilka lat. Stalowe drewutnie są ciężkie, co może stanowić trudność przy ich ustawieniu, natomiast zapewnia dobrą stabilność przy składowaniu drewna. O wiele lżejsze jest aluminium, jego niewątpliwym plusem jest też odporność na rdzewienie. Jest to również najtańszy materiał, który nie zawsze gwarantuje odpowiednią jakość konstrukcji.

Wybierając drewutnię do swojego ogrodu dopasuj ją rozmiarem do własnych potrzeb. Zastanów się również, czy razem ze składowaniem drewna chciałbyś zagospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania. Wtedy warto do drewutni dobudować domek narzędziowy.