Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?
Domek narzędziowy to praktyczny i funkcjonalny obiekt przeznaczony do przechowywania urządzeń i sprzętów ogrodowych, narzędzi, a czasem też mebli i ozdób. Aby jednak dobrze sprawdzał się w roli tzw. przechowalni, w środku muszą panować odpowiednie warunki. Do ich stworzenia niezbędne jest przygotowanie we właściwy sposób podłoża pod domek narzędziowy. Postawienie bowiem takiego obiektu bezpośrednio na nieprzygotowanym gruncie może okazać się problematyczne choćby przy intensywnych opadach. Podłoże pod domek narzędziowy – jak powinno wyglądać i jak je przygotować? Podpowiadamy!
Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?
Dobrze przygotowany teren pod domek narzędziowy powinien być przede wszystkim równy i stabilny. Zadbanie o podłoże jest ważne, ponieważ nawet przy niewielkim obsunięciu ziemi np. podczas intensywnych opadów deszczu, konstrukcja budynku może przekrzywić się i w konsekwencji ulec trwałemu uszkodzeniu. Pojawia się zatem pytanie, jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy, aby dobrze spełniało swoje zadanie?
Grunt pod domek narzędziowy powinien być właściwie wypoziomowany. Ponadto musi być czysty, suchy i utwardzony. Dopiero na taki można kłaść wierzchnią warstwę. Jeśli obiekt ma stać na trawie, w pierwszej kolejności trzeba usunąć z określonego obszaru kamienie i twarde przedmioty. Później teren trzeba skosić i zgrabić, następnie wyrównać ziemię i utwardzić podłoże.
Jakie podłoże pod domek narzędziowy?
Zastanawiając się, jaki domek narzędziowy będzie idealny i jaka podłoga do niego najlepiej się sprawdzi, dobrze jest przyjrzeć się warunkom, jakie panują w takim obiekcie. Budynki tego typu nie są zazwyczaj ogrzewane, a izolacja nie jest zbyt dobra, przez co w środku przy złej pogodzie panować może wysoki poziom wilgotności. A wilgoć w połączeniu z niskimi temperaturami w okresie jesienno-zimowym może sprawić, że podłoga zostanie uszkodzona. W sezonie letnim przy dużym nasłonecznieniu problem wilgotności jednak praktycznie nie występuje.
Kolejną ważną kwestią jest to, że wchodząc do domku narzędziowego, nie zdejmuje się butów, a na podłodze często kładzie się ciężkie przedmioty. To sprawia, że nietrudno o jej zarysowanie i zniszczenie.
Biorąc to wszystko pod uwagę, można dojść do wniosku, że podłoga pod domek narzędziowy powinna być solidna, odporna na działanie czynników atmosferycznych i trwała. Kwestie estetyczne, choć też ważne, akurat w tym przypadku mogą zejść na drugi plan.
Jak dobrze ustawić domek narzędziowy?
Choć odpowiednie przygotowanie podłoża jest ważne, podobnie zresztą jak sama podłoga w domku narzędziowym, to przy ustawianiu takiej konstrukcji należy wziąć pod uwagę również szereg innych aspektów. Jednym z ważniejszych jest odpowiednia odległość od innych zabudowań, obiektów czy choćby płotu. Jej zachowanie pozwoli uniknąć problemów z montażem czy późniejszym użytkowaniem domku na narzędzia. Minimalna odległość od każdego z obiektów powinna wynosić około 1 m.
Co na podłogę w domku narzędziowym?
Ustaliliśmy już, że podłoga pod domek narzędziowy powinna być trwała i solidna, a podłoże odpowiednio przygotowane. Wierzchnią warstwę mogą stanowić płyty betonowe, kostka brukowa lub wylewka. Trudno jednoznacznie powiedzieć, które z rozwiązań jest najlepsze. Każde z wymienionych ma bowiem zarówno plusy, jak i minusy – jedno jest droższe, inne tańsze, inne zapewnia lepszą izolację lub łatwiej je wykonać. Pewne jest jednak, że właściwie dobrany podkład pod domek narzędziowy ułatwi jego użytkowanie i zapewni mu dłuższą żywotność.
Podłoga do domku narzędziowego może zostać wykonana np. z paneli. Ich cena nie jest zbyt wygórowana, a w dodatku są proste w montażu. Zaletą jest też to, że panele podłogowe łatwo utrzymać w czystości. Wybór paneli jest ogromny – można dobrać kolor, wzór, jak i dostosować do indywidualnych potrzeb techniczne szczegóły, jak np. klasę ścieralności.
Alternatywą dla położenia paneli jest zrobienie podłogi laminowanej lub winylowej. Obie są praktyczne i łatwe w czyszczeniu, a ponadto odporne na zużycie.
Z czego zrobić podłogę w domku narzędziowym?
Na zaproponowanych wyżej opcjach propozycje podłóg do domku narzędziowego się nie kończą. Jeśli komuś zależy na tym, aby wnętrze takiego obiektu było bardziej przytulne, może zdecydować się na położenie w środku wykładziny. W tym przypadku jednak trzeba liczyć się z tym, że może nie spełnić ona oczekiwań pod względem wytrzymałości i odporności na brud czy zniszczenia, w szczególności, gdy pojawi się wilgoć.
Istnieje także możliwość położenia w domku narzędziowym kafelków. Są z pewnością jednym z droższych rozwiązań, a ich kładzenie nieco czasochłonne, ale za to niestraszna im wilgoć i wyczyścić je można łatwo i szybko.
Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że można też zawsze zdecydować się na domek narzędziowy z podłogą, np. z drewna. Wtedy nie ma potrzeby wprowadzania żadnych modyfikacji w tym zakresie.