Altana ogrodowa z zasłonami – jak stworzyć przytulne i prywatne miejsce w ogrodzie?

Altana ogrodowa z zasłonami – jak stworzyć przytulne i prywatne miejsce w ogrodzie?

Ogrodowa altanka to miejsce sprzyjające wypoczynkowi w zaciszu zieleni w odosobnieniu, jak również nadające się do organizacji spotkań towarzyskich z przyjaciółmi czy rodzinnego grillowania. Aby jednak móc czuć się podczas przebywania w altanie w pełni komfortowo, warto zadbać o ładne i zarazem praktyczne dekoracje w postaci zasłon, które zapewnią ochronę przed słońcem, a przy okazji osłonę przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Altana ogrodowa z zasłonami – jakie są korzyści z posiadania zasłon i jak wybrać odpowiednie? Sprawdź!

Czym jest altana ogrodowa?

Hasło altany ogrodowe na ogół na myśl przywodzi niewielkie wolnostojące budowle z drewna, zapewniające ochronę przed słońcem i deszczem, służące do wypoczynku w ciepłe dni. I rzeczywiście tym właśnie są altany, lepiej opisać się ich nie da, ponieważ prawo budowlane nie zawiera definicji wolnostojących altan.

Nie ma też żadnych odgórnych wytycznych dotyczących wyglądu, wielkości, konstrukcji czy materiałów, z jakich wzniesiony zostanie obiekt, by można go było nazwać altaną. W tym zakresie jest pełna dowolność, dzięki czemu każdy ma szansę zaprojektować altankę odpowiadającą swoim potrzebom pod każdym względem.

Dlaczego warto mieć altanę ogrodową?

Umieszczona w centralnym punkcie ogrodu, w dodatku dopasowana do stylu domu i otoczenia, przyozdobiona bogatą roślinnością altana bez wątpienia stanowi przyciągającą uwagę dekorację, zwłaszcza gdy panuje porządek w ogrodzie. W praktyce jednak obiekt ten pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową. Uprzyjemnia relaks w ogrodzie, zapewniając w pewnym stopniu osłonę przed promieniami słonecznymi, wiatrem czy nawet deszczem. To wprost idealne miejsce do spędzania czasu z bliskimi w wolnym czasie czy wspólnego spożywania posiłków, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, do grillowania, a nawet organizowania różnych uroczystości na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto zamontować zasłony w altanie ogrodowej?

Otwarta altana z pewnością zagwarantuje doskonały przepływ powietrza i ochroni przed słońcem w określonych porach dnia, jednak nie zapewni takiego komfortu i przytulnego klimatu, jakiego można by oczekiwać od tego miejsca. Aby spędzając czas w altanie czuć się w pełni dobrze i swobodnie, warto dodatkowo zaopatrzyć ją w zasłony. Taki zakup to na ogół niewielki dodatek, który z jednej strony stanie się swego rodzaju wizualnym urozmaiceniem, a z drugiej będzie praktycznym i funkcjonalnym dodatkiem, który pozwoli nam w każdej chwili osłonić się przed wiatrem, światłem lub owadami czy zniknąć z pola widzenia ciekawskich sąsiadów.

Jakie są zalety altany ogrodowej z zasłonami?

Dla tych, którzy nadal nie są przekonani do montażu zasłon w altanie ogrodowej, opisaliśmy pięć najważniejszych zalet, jakie z tego wynikają. Altanka ogrodowa – co warto wiedzieć o korzyściach z posiadania do niej zasłon?

Ochrona przed słońcem i deszczem

Dach altany osłania przed promieniowaniem słonecznym, ale nie w każdym momencie dnia. O określonych porach, w przypadku braku roślinności w postaci wysokich drzew i krzewów wokół lub innych elementów architektury ogrodowej czy budynków, cały obiekt będzie skąpany w słońcu. Wtedy zamontowane w altanie zasłony okażą się jak znalazł – wystarczy je zaciągnąć, by zaznać odrobinę wytchnienia przed palącym słońcem. Sprawdzą się one również wtedy, gdy podczas relaksu w ogrodzie zastanie nas ulewa i będzie zacinać w naszą stronę.

Prywatność i intymność

Częste zerkanie znielubionych sąsiadów w stronę altany, gdy w letnim stroju próbujemy się w niej zrelaksować, potrafi zdenerwować. Nawet jeśli nie widzimy, by ktokolwiek na nas patrzył, to już sama świadomość  tego, że jakiś sąsiad może przyglądać nam się z ukrycia podczas naszego wypoczynku na zewnątrz, może zakłócić nasz spokój. W takim przypadku chcąc osłonić się od wścibskich spojrzeń, wystarczy zaciągnąć zasłony i po kłopocie.

Ochrona przed owadami

Muchy, komary i inne owady latem, szczególnie wieczorową porą, potrafią być prawdziwą zmorą. Choć zasłona w altanie z pewnością nie ochroni nas przed nimi w 100%, to w dużym stopniu utrudni im przedostawanie się do środka. W połączeniu z innymi środkami przeciw owadom zasłonki w altanie pozwolą osiągnąć zamierzony efekt i ochronić się przed uporczywymi owadami, które utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają spokojny wypoczynek w ogrodzie.

Regulacja światła

Zasłony w altanie ogrodowej pozwalają też dostosować w danej chwili ilość światła wpadającego do środka stosownie do potrzeb. Niekiedy wystarczy je tylko nieco przeciągnąć, aby uzyskać zamierzony efekt, nie zasłaniając całkowicie dostępu promieni słonecznych. Dzięki temu w altanie nadal będzie jasno, ale słońce nie będzie nas już oślepiać ani parzyć nam skóry.

Estetyka i dekoracja

I ostatnią już zaletą wynikającą z zamontowania zasłon w altanie jest sprawienie, że będzie w niej po prostu przytulniej. W środku zapanuje przyjemny, sprzyjający odpoczynkowi klimat. W zależności od wzoru i kolory zasłon można rozjaśnić nieco altanę, zadbać o estetykę i udekorować jej wnętrze.

Jak wybrać zasłony do altany ogrodowej?

Kupując zasłony do ogrodowej altanki najlepiej kierować się własnymi upodobaniami w zakresie wyboru kolorów i wzorów tkanin. Dobrze jest wziąć pod uwagę pozostałe meble i dodatki, które już są w altanie i to do nich dopasować materiał.

Do mebli ogrodowych z rattanu czy wikliny z pewnością pasować będzie bawełna i len, jak i tkaniny je imitujące. Warto postawić zwłaszcza na te drugie, ponieważ zwykle wizualnie niczym nie odstępują tym prawdziwym, a są dużo lepsze pod względem jakości, a co za tym idzie, cechują się wyższą odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Jeśli jednak nasza altana urządzona jest nowocześnie, a meble są proste i surowe, to lepszym wyborem mogą okazać się gładkie zasłony w jednolitym kolorze. Na bogate wzory i miszmasz kolorów możemy pozwolić sobie wtedy, gdy w środku nie ma zbyt wielu barwnych dodatków.