Domek narzędziowy w ogrodzie. Jak przechowywać narzędzia ogrodowe?

Domek narzędziowy w ogrodzie. Jak przechowywać narzędzia ogrodowe?

Pielęgnacja ogrodu wiąże się z koniecznością zaopatrzenia w odpowiednie narzędzia ogrodnicze – od łopat i grabi po nożyce do żywopłotu czy elektryczne urządzenia. Wszystkie je trzeba gdzieś składować, aby z jednej strony zachować ich funkcjonalność i wydłużyć żywotność, a z drugiej utrzymać porządek na działce, ale też nie zajmować niepotrzebnie miejsca w domu. Przechowywanie narzędzi ogrodowych umożliwia specjalny domek, najlepiej z drewna o niewielkich gabarytach. W niniejszym artykule skupimy się na znaczeniu domku narzędziowego w ogrodzie oraz udzielimy praktycznych wskazówek, jak profesjonalnie zorganizować w nim przestrzeń i utrzymać porządek.

Zalety domków narzędziowych

Domek narzędziowy to miejsce niezwykle przydatne dla osób zajmujących się ogrodnictwem, majsterkowaniem czy pracami manualnymi. Pozwala na składowanie wszystkich narzędzi i urządzeń w jednym miejscu, co ułatwia ich odnajdywanie i organizację. Zapewnia ochronę przed wilgocią, deszczem, słońcem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To pozwala zachować narzędzia w lepszym stanie i wydłuża ich żywotność.

Dzięki domkowi narzędzia i sprzęt ogrodniczy nie leżą na ziemi czy nie są pozostawione na wierzchu, co utrzymuje estetyczny porządek w ogrodzie. Niektórzy wykorzystują ponadto domek narzędziowy jako dodatkową przestrzeń do majsterkowania czy wykonywania drobnych prac naprawczych. 

Zastosowanie domków narzędziowych

Najpopularniejsze pytania o domki narzędziowe dotyczą między innymi tego, jakie mają one zastosowanie. Dlatego teraz przedstawimy kilka głównych zastosowań takich obiektów:

  • przechowywanie – narzędzi ogrodowych (np. łopaty, szpadle, grabie, nożyce do żywopłotu, wertykulatory itp.), sprzętu ogrodniczego (np. kosy, kosiarki, glebogryzarki, podkaszarki czy dmuchawy etc.), narzędzi elektrycznych (np. wiertarki, pilarki czy szlifierki);
  • składowanie – w domku można przechowywać również materiały budowlane, zapasy nawozów czy inne potrzebne artykuły, które są nam potrzebne;
  • ochrona – domek zapewnia ochronę przed wilgocią, deszczem, słońcem i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co pozwala zachować przechowywane rzeczy w lepszym stanie i wydłuża ich żywotność;
  • punkt pracy – odpowiednio duży domek narzędziowy może posłużyć jako wygodne miejsce do wykonywania prostszych prac związanych z majsterkowaniem czy ogrodnictwem.

Jak przechowywać narzędzia ogrodowe?

Sposób przechowywania sprzętów i narzędzi ogrodowych ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania ich w dobrej kondycji, wydłużenia żywotności i zapewnienia bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak urządzić domek narzędziowy, aby dla wszystkiego znalazło się miejsce, a przestrzeń była odpowiednio zorganizowana i uporządkowana.

Zaopatrz się w odpowiednie miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych

Przechowywanie narzędzi ogrodowych wymaga odpowiedniego miejsca. Jednymi z popularniejszych rozwiązań są:

  • zamknięta altana –  to mała, wolnostojąca konstrukcja, zazwyczaj wykonana z drewna, która posiada drzwi i okna, zapewniające ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Z jednej strony zapewnia miejsce do wypoczynku, a z drugiej można wykorzystać ją jako przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy.
  • domek narzędziowy –  to specjalna konstrukcja, która może być wykonana z drewna, metalu lub plastiku. Oferuje dużą przestrzeń, w której można pomieścić różnego rodzaju narzędzia, urządzenia oraz akcesoria ogrodowe. Dzięki specjalnym półkom, wieszakom i organizatorom, można skutecznie uporządkować narzędzia, zapobiegając ich uszkodzeniom i zagubieniu.

Powieś narzędzia na ścianie

Aby zaoszczędzić miejsce i zapewnić łatwy dostęp do sprzętów i narzędzi, przynajmniej część z nich warto powiesić na ścianie. Wykorzystanie pustych ścian w domku narzędziowym pozwala na przechowywanie różnych przedmiotów w sposób zorganizowany i efektywny.

Jak powiesić narzędzia ogrodnicze? W grę wchodzi przede wszystkim montaż półek i wieszaków na ścianie. Półki mogą pomieścić mniejsze narzędzia ręczne, takie jak nożyce do żywopłotu, sekatory, a nawet worki z nasionami. Wieszaki natomiast idealnie sprawdzają się do przechowywania narzędzi z dłuższymi rękojeściami typu łopaty, grabie, widły czy szpadle.

Przygotuj stojak na największe narzędzia

Stojak to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na uporządkowanie i bezpieczne przechowywanie większych narzędzi ogrodowych. Powinien być odpowiednio wytrzymały, aby utrzymać ciężar i rozmiar większych narzędzi. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak metal, drewno lub tworzywo sztuczne. Dostępny jest w różnych rozmiarach i konfiguracjach, aby dopasować się do ilości narzędzi oraz dostępnego miejsca.

Zamontuj haki na drzwiach

Haki na drzwiach są łatwe w montażu i pozwalają na powieszenie mniejszych narzędzi ręcznych. W zależności od ilości narzędzi, które chcemy powiesić, można zainstalować pojedyncze haki lub paski z wieloma haczykami. Narzędzia powieszone na drzwiach są łatwo dostępne i widoczne, co ułatwia ich odnajdywanie podczas prac ogrodowych. 

Postaw szafki wolnostojące

W zależności od rozmiarów dostępnej przestrzeni w domku narzędziowym warto też ustawić w nim szafki wolnostojące. Wybierając szafki, należy zwrócić uwagę na ilość półek, szuflad i wieszaków, aby umożliwić uporządkowane przechowywanie różnych narzędzi ogrodowych.

Domek narzędziowy – gdzie, za ile i jaki będzie idealny do Twojego ogrodu? Sprawdź!