Jak urządzić domek narzędziowy?
Domek narzędziowy to obiekt, który pomimo sugerującej wąskie przeznaczenie nazwy, daje ogrom możliwości i szerokie zastosowanie. Aby jednak stał się praktycznym i funkcjonalnym miejscem, trzeba dobrze przemyśleć sposób jego urządzenia. Przystosowany do indywidualnych potrzeb narzędziowy domek ogrodowy spełni się nie tylko w roli przechowalni, ale też choćby warsztatu. Własny domek na narzędzia w ogrodzie – jak go urządzić? Poznaj cenne rady i wskazówki dotyczące stawiania i urządzania domku narzędziowego.
Domek narzędziowy – czym jest?
Zacznijmy może od wyjaśnienia, co to jest domek narzędziowy ogrodowy. W praktyce w ten sposób określany jest obiekt o prostej konstrukcji i niewielkich rozmiarach, najczęściej zbudowany z drewna, rzadziej z metalu lub plastiku. Służy głównie do przechowywania narzędzi i urządzeń do prac w ogrodzie, ale też mebli ogrodowych i innych akcesoriów, które niekiedy trzeba chronić przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Domki narzędziowe doskonale łączą się i współgrają z innymi elementami architektury ogrodowej. Na rynku znaleźć można wolnostojące obiekty, jak i takie połączone już z innymi, np. altaną, wiatą lub garażem.
Zalety posiadania domku narzędziowego
Domek narzędziowy na ogół stawia się w ogrodzie przede wszystkim ze względów praktycznych, choć przy okazji może stać się on swego rodzaju urozmaiceniem architektury ogrodowej i dopełnieniem dekoracji w ogrodzie. Z całą pewnością jednak świetnie spełnia swoje zadanie jako miejsce do przechowywania różnych rzeczy przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz, zwłaszcza narzędzi ogrodowych, ponieważ daje ku temu odpowiednie warunki, chroniąc przed słońcem czy deszczem i zapewniając właściwą wentylację.
W domku narzędziowym zorganizować można przestrzeń do majsterkowania – wystarczy zamontować blat roboczy, a nad ścianą zawiesić organizery na najpotrzebniejsze narzędzia. Takie miejsce jest wprost idealne do przeprowadzania drobnych prac naprawczych, bez robienia bałaganu w domu.
Jaki domek narzędziowy wybrać?
Wybierając domek narzędziowy do ogrodu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego jest wykonany. Ma on znaczenie ze względów zwłaszcza praktycznych, ale też estetycznych. W pierwszym przypadku chodzi o żywotność obiektu, a w drugim o dopasowanie do pozostałych elementów architektury ogrodowej.
Domek narzędziowy – jaki będzie idealny do Twojego ogrodu? Poniżej przedstawiamy 3 najpopularniejsze propozycje.
Domek narzędziowy drewniany
Od lat największym zainteresowaniem cieszą się drewniane domki narzędziowe, produkowane z wytrzymałych gatunków drewna. Przy odpowiednim dbaniu i zabezpieczaniu przed czynnikami atmosferycznymi są w stanie służyć przez wiele lat. Pozostaje tylko kwestia, jak i czym impregnować domki narzędziowe z drewna, jednak wszelkie niezbędne informacje na ten temat można pozyskać podczas zakupu u producenta. Gotowy drewniany domek narzędziowy na działkę będzie świetnie komponować się z naturą w ogrodzie.
Domek narzędziowy metalowy
Alternatywą dla drewnianego jest domek narzędziowy nowoczesny z metalu. Do największych jego zalet zaliczyć trzeba to, że jest lekki, wytrzymały i tani. Zapewniają wysoką szczelność i odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Nie powinno się jednak w nim raczej przechowywać narzędzi elektrycznych ze względu na kiepską izolację termiczną. Dla niektórych problemem może być też wygląd metalowego domku narzędziowego, który jest dość surowy i nie wszędzie będzie pasować.
Domek narzędziowy plastikowy
Ostatnia propozycja to narzędziowy domek z plastiku, który jest co prawda szczelny i tani, ale nie zachwyca wyglądem. Decydując się na niego, raczej trzeba będzie umieścić go w jakimś niewidocznym miejscu w ogrodzie, tak aby nie szpecił widoków. Niezaprzeczalnie jednak jest to propozycja warta uwagi, ponieważ przy stosunkowo niskim nakładzie środków można zyskać miejsce do przechowywania narzędzi, które nie będzie wymagać pielęgnacji ani impregnacji.
Jak urządzić domek narzędziowy?
Odpowiedzieliśmy już sobie na najpopularniejsze pytania o domki narzędziowe, czyli jakie są zalety ich posiadania i czym cechują się propozycje wykonane z drewna, metalu i plastiku. Pora przejść do najważniejszego, czyli omówienia sposobu urządzenia ogrodowego domku na narzędzia.
Dobrze jest mieć zamysł na domek i przygotować plan działania. Jeżeli domek ma być jedynie schowkiem i składzikiem, warto wyposażyć go w regały, półki, szafki i wieszaki, jednak robiąc to w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Duże możliwości otwierają przed nami ściany, na których można zawiesić nawet ciężkie przedmioty (na specjalnych masywnych uchwytach pod sufitem). To pozwoli zaoszczędzić miejsce na podłodze i zapewni swobodę poruszania się po domku.
Chcąc w przyszłości majsterkować w takim domku, trzeba wygospodarować miejsce na blat roboczy lub niewielki stół. Kolejna istotna kwestia to oświetlenie, które powinno zapewniać dobrą widoczność, więc konieczne jest zamontowanie zarówno lamp sufitowych, jak i bocznych.
Urządzając domek narzędziowy, powinno się kilka razy przemyśleć każdy zakup i do minimum ograniczyć przedmioty znajdujące się tam na stałe. W końcu obiekt ten ma służyć głównie do przechowywania różnych akcesoriów do ogrodu i prac na działce, a tych z pewnością każdy ma sporo, a z czasem ich jeszcze przybędzie.